Сцени от страна от Третия свят. Така започва материалът на германския вестник „Ди Велт" по повод притестенията на американците за техните спестявания в банките. Стотици хора стоят пред банковите гишета и искат веднага да си получат парите. След банкрута на IndyMac американците съвсем не са сигурни. Те се претесняват за парите си.

Калифорнийската банка беше затворена от съображение за сигурност. Сделки на IndyMac, които се изчисляват от 4 до 8 милиарда долара, са предадени на Федералната служба за застраховане на депозити.

Между другото в САЩ се засилиха критиките заради държавната подкрепа за ипотечните гиганти Fannie Mae и Freddie Mac. Наблюдатели се опасяват, че с помощните мерки рисковото поведение на двете банки може да се засили.

Двете банки могат да ползват кредит при лихва от 2,25% от Федералния резерв.

От тези изгодни условия ще спечелят само търговските банки и големите фирми на Уолстрийт. Американският финансов министър Хенри Полсън съобщи, че правителството може да изкупи акциите на банките при необходимост.

Според анализатори повечето банки са сигурни, пише CNNMoney.com. Финансовата криза не токова силна както през 80-те и 90-те години.

През 1989 година, когато е пикът на кризата, 534 финансови институции фалират.

Ние никога няма да доближим това ниво, твърди Гари Таунсенд, бивш банков анализатор. Системата е по-добре капитализирана и кредитите са управляват по-умело, твърди Таунсенд.

От Федералната служба за застраховане на депозити подчертаха, че депозити до 100 000 долара са застраховани.