България e изправена пред тежка потребителска рецесия, каза проф. Димитър Иванов бивш икономически съветник на президента Георги Първанов, по време на дискусия за световната криза и отражението й върху застрахователния и осигурителния бизнес в България, съобщи Expert.bg.  

Глобалната финансова криза ще бъде усетена в България най-вече от домакинствата и малкия и средния бизнес, смята проф. Иванов. Икономическата дейност на малките предприятия може да спре, тъй като и в момента те трудно могат да получат кредит над 10 млн. евро. Може да се спука балонът с цените на имотите, очаква се свиване на благосъстоянието и доходите, прогнозира експертът, цитиран от Mediapool.

Отделно от световните финансови сътресения в страната ни от няколко години има вътрешна криза. Напълно реална  e опасността от фалити и увеличаване на безработицата. Спестяванията могат да се обезценят с 20%.

Един от факторите за криза у нас e бързото повишаване на задлъжнялостта на домакинствата. По статистически данни преди няколко месеца над четири пети (или 80%) от българите разполагат със спестявания, с които могат да преживеят едва месец и половина, ако не получат друг доход. Друга причина са увеличените цени на енергийните ресурси, транспорта и водата, допълни той.

Проф. Иванов допусна, че финансовите проблеми ще окажат влияние и върху застрахователния сектор, където темповете на инфлация ще повлияят на разходите по всички видове искове.

Свиването на пазара на имоти ще повлияе върху растежа му, а намаляването на продажбите на автомобили също ще свие премиите на застрахователните компании.

На българския пазар основната част от събрания премиен приход се дължи именно на автомобилните полици и традиционно най-висок дял заемат "Автокаско" и "Гражданска отговорност". От друга страна, "Гражданска отговорност"e губеща застраховка за компаниите и това се компенсира с имуществени полици.

За световната икономика проф. Иванов прогнозира период от поне 10-15 години на рецесия, а светът дълги години ще бъде обречен на изключително високи данъци и силен спад в цената на основните валути.

Той посочи, че в началото на кризата e било голяма грешка да се търсят решения "на парче", а не на цялата система. Според него българското правителството не може да се лиши от антикризисна програма, въпреки че преди избори промени се правят много трудно.