Общо 4,7 млн. души в Испания са регистрирани като безработни. На пръв поглед безработицата дори намалява. Мнозина обаче остават извън официалните статистики - а тъкмо те едва успяват да свързват двата края.
Безработицата в Испания намалява - обявяват официалните източници, а правителството вижда първите плодове от политиката си на реформи. В същото време обратът на трудовия пазар все още остава незабележим за обикновените хора като Рубен и Лорена, които живеят в Мадрид. В новините са чули, че безработицата намалява. Декември дори бил един от най-добрите месеци, откак се води статистиката за безработните. Двамата 28 годишни испанци обаче са изпълнени с недоверие:
"Нищо не се е подобрило. Точно обратното - става все по-зле. Аз съм водопроводчик и от 2007 година съм без работа. Вярно, цялото строителството е замряло, но в подобно трагична ситуация се намират и всички останали браншове", казва Рубен.
В същото време официалната статистика тръби, че от подобряването на ситуацията на трудовия пазар се възползват най-вече по-младите. Само допреди няколко дни Лорена е продавала парфюми в един универсален магазин - срещу 6,20 евро на час. С тези пари обаче младото семейство не може да се издържа:
"Викат ме когато има повече работа - преди Коледа и по празници или когато правят рекламни кампании. Но и тогава получавам договор само от ден за ден. Статистиката после отчита спад в броя на безработните. След празниците обаче всички временно наети пак оставаме без работа", казва младата мадридчанка.
Заплати, които не стигат за нищо
Договорът на Лорена също е изтекъл след празниците и сега младото семейство отново е останало без доходи. Двамата не получават и социални помощи. Известна подкрепа идва само от родителите им - колкото да могат да си купуват храна. Все повече хора се оказват в такава ситуация, казва журналистът Хавиер Пеня, главен редактор на един портал за търсене на работа в интернет. Той също е скептичен относно данните на правителството:
"Трудовата реформа създаде работни места, но повечето от тях са изключително зле платени. Хората получават доходи, които не стигат за живот. При това всеки четвърти от новоназначените работи на непълен работен ден, а постоянните трудови договори са изключителна рядкост. Трудовата реформа успя да постигне едно - заплатите паднаха драстично. Официалните данни за пазара на труда на пръв поглед изглеждат положително, но в действителност хората живеят по-зле от преди", казва Пеня.
Според официалната статистика в момента броят на безработните е намалял със 107 000 души спрямо ноември и със 147 000 в сравнение с декември миналата година. "Тези хора просто вече не се водят на отчет в бюрата по труда, което обаче не означава, че всички са си намерили работа", казва журналистът Пеня.
Намалената безработица със сигурност се дължи и на всички онези чужденци, които заради кризата се върнаха в родните си страни, както и на онези испанци, които заминаха за чужбина, за да си търсят работа. Има и друга част хора, които вече не получават държавни помощи, поради което не са регистрирани като безработни.
Единствената добра новина е това, че броят на хората, които плащат социални осигуровки, се е увеличил с 64 хиляди души. Това са тези, които наистина са си намерили някаква работа. В повечето случаи обаче за това им е помогнало не бюрото по труда, а техните лични контакти и обявите в интернет.
Янакиев
на 09.01.2014 в 14:29:10 #1Статията накратко : В тази статия читателят е длъжен да съжали семейство, което мизерства с близо 2000 лв заплата - тоест - семейсто, което живее с 8 минимални работни заплати в най-лошите си дни... Е .. как да не ги съжалиш тези хорица .. Едвам едвам парите им стигат за околосветско пътешествие всяка година. --------- Всъщност истината е една - испанците са мързеливи и нагли.