„Корекция на фискалната политика в този хаос, може да се окаже доста непродуктивна мярка, ако не се приложи на правилното място и навреди на финансовата дисциплина на стопанските субекти", коментира Бернанке днес.
Шефът на Федералния резерв не каза нищо ново за водената от ФЕД в момента монетарна политика. Анализаторите забелязаха, че голяма част от днешното му изказване е повторение на речта му от миналата седмица. Пазарите продължават да са в очакване на по-агресивно смъкване на лихвите в края на януари с 50 базисни пункта. Заседанието на монетарната комисия ще се състои на 29 и 30 януари.
Бернанке сподели, че той и останалите централни банкери, остават „изключително внимателни" към сигналите идващи от икономиката.
Демократите от Конгреса, като че ли харесаха днешното изказване на банкера и ще продължат с плана си за подпомагане на средните и по-бедните домакинства в страната, чрез по-либерална фискална политика. Тя включва по-ниски данъци и допълнителни социални придобивки за останалите без работа американци.
Републиканците от своя страна, подкрепят по-дългосрочно планирани мерки за справяне с кризата. Според тях, нужно е увеличаване периода на данъчните облекчения, които влязоха в сила през 2001 г. и 2003 г. (през 2011 г. те изтичат).
В заключение Бернанке допълни, че прогнозира по-слаб растеж за американската икономика през 2008 г., но в никакъв случай НЕ и пълномащабна рецесия. Според него, икономиката на САЩ би трябвало да започне да се съвзема към края на настоящата година, когато негативните ефекти на кредитната криза отшумят.
Podroben
на 18.01.2008 в 10:07:06 #1Аз прогнозирам, че много хора ще изгорят покрай тия ипотечни заеми. Прав е обаче, че няма да има рецесия. Просто хората, а и фирмите давали заемите ще фалират и край. Пак започваме на чисто. В САЩ има така наречената Chapter 11, процедура която изпозваш да обявиш личен фалит. Не е хубаво, но когато стане, всичките ти кредитори са яко прецакани и почваш на чисто. Е, няма да се скъсат да ти дават кредитни карти в близките 2 години, но няма и да те съдят да им плащаш баснословни суми. Идеята е, ако си загазил, да ти се даде възможност да започнеш на чисто. Голяма част от заемите са отпускани от чужди банки, а не американски. Виж тия момчета наистина изгоряха с милиони, а може и с милиарди.