Брекзит струва на икономиката на Обединеното кралство 100 милиарда паунда годишно. Негативните ефекти се отразяват на всички сектори, като се започне с бизнес инвестиции и се стигне до способността на компаниите да наемат нови служители.
Това става ясно от анализ на Bloomberg Economics три години след като Великобритания напусна Европейския. В него се казва, че щетите, нанесени от начина, по който разделението беше осъществено от правителството, изобщо не са незначителни.
Икономиката се е свила 4%, а бизнес инвестициите изостават значително и недостигът на работници в ЕС се увеличава, смятат икономистите Ана Андраде и Дан Хансън.
"Доказателствата сочат, че Обединеното кралство си е причинило икономическо самонараняване, когато гласува да напусне ЕС през 2016 г. Изводът е, че напускането на единния пазар може да е повлияло на британската икономика по-бързо, отколкото очаквахме", пишат икономистите.
Това е в пълна противоположност на твърдението на премиера Риши Сунак, че Брекзит е "огромна възможност" за Обединеното кралство, която започва да се реализира. Прекъсването на връзките с ЕС позволява на Великобритания да създаде свободни пристанища, за да стимулира търговията и да реформира правилата за финансови услуги в полза на банките в Лондонското сити.
В проучването на Bloomberg се казва, че да се изчисли колко продукция е загубена заради Брекзит не е нито лесно и заради това, че напускането на ЕС съвпадна със смущенията, причинени от пандемията от COVID-19.
Въпреки това е видно, че икономическото представяне на Обединеното кралство не се представя по същия начин като останалата част от Г-7 след гласуването през 2016 г. за напускане на ЕС.
Спадът се обяснява отчасти с бизнес инвестициите, тъй като фирмите отложиха решенията за разходи, заради несигурност какво би означавал животът извън ЕС. Обединеното кралство трябва навакса, за да намали разликата с другите държави от групата. С около 9% от БВП, бизнес инвестициите изостават от средното ниво от 13% в Г-7.
Икономиката на Обединеното кралство продължава да страда от недостиг на служители и Брекзит има своята роля в това.
По изчисления на икономистите Хансън и Андраде има 370 000 по-малко работници от ЕС, работещи в Обединеното кралство, отколкото ако Великобритания бе остала в единния пазар. "Недостигът на работна ръка увеличава инфлационния натиск в краткосрочен план и ограничава потенциалния растеж по-нататък", пишат икономистите.
miltaka
на 31.01.2023 в 10:41:11 #2Хахахаха, как се нацакаха горките британци......а другарят Путлер доволно потрива сбръчкани кунки!!! Така ги изигра чрез онзи гЕй Фарадж, че нищо не разбраха! След 5 години ще вдигат революция за да се върнат в ЕС, ама тогава ще плащат десеторно за гяволука си!!!
bozhian-ivanov
на 31.01.2023 в 10:33:14 #1Може и да има някои недостатъци,но те са нищо на фона на замисъла на излизането от ЕС.Идеята е в съвсем друга посока—още тогава е било ясно за рухване на глобалната доларова кредитно парична политика и следващия разпад на бретон—удската система на няколко валутни зони,което предстои в съвсем обозримо бъдеще.Като според руския икономист М.Хазин това ще са:американска с долара,евроазийска с рублата,южноамериканска със sur,китайска и индийска съответно.И сега борбата на Англия е за нейна зона на базата на разпада на ЕС,за което те силно помагат—обезсилвайки го както военно,така и икономически чрез войната в Украйна.Като тук един щрих има—за целта англичаните се нуждаят от подкрепата на Русия,която те са и потърсили,но им било обещано при условие че признаят че английските спецслужби са отровили,или направили опит да отровят скрипалите.Като за целта даже има изтичане на инфо от тяхна страна,оповестено чрез българска блогерка(дали не е Гайтанджиева),че кръвната проба от скрипалите е престояла цяло денонощие преди да бъде дадена за анализ и се установи новичока в нея,което е и причината да няма съдебен процес въобще.А английските спецслужби—майстори на провокациите по цял свят курират и ислямските терористични организации на територията и на Европа,та могат лесно да предизвикат хаос и безредици,след които да се явят като спасители и така да създадат собствена валутна зона.Последните проблеми в средна Азия с азерите и арменците,както и между Иран и Израел са отново техни дела—така пък създават проблеми на Русия.