Европейската комисия е готова да се намеси в наказателното право на страните - членки, предлагайки да се хармонизира определението за сериозно екологично нарушение и минималният размер на наказанията за тези нарушения в ЕС, пише EUOBSERVER.

Документът, който ще бъде представен за разглеждане в четвъртък, 8.02 и е видян от журналистите на EUobserver, призовава за „санкции, които да обезкуражават причиняването на вреди за околната среда, водещи до съществено увреждане на въздуха, почвата, водата, животните или растенията".

Брюксел изброява списък от девет престъпления, като незаконно третиране на отпадъците или незаконно притежаване на диви животни и растения, които в Европа трябва да се разглеждат като криминални, с наказания от една до десет години затвор.

В документа освен това се посочва, че на компаниите могат да се налагат такси за екологични нарушения от €300,000 до €1.5млн.

За втори път Брюксел иска да се намеси в националното законодателство и да се наложи при определяне какво е престъпление и как то да бъде наказвано. Първият прецедент се случи през май 2006 и бе свързан с фалшификатите.

Пътят за намесата на Брюксел в криминалната материя бе прокаран от епохалното постановление на Европейския съд през септември 2005, което даде права на Еврокомисията да въвежда хармонизирани наказателни закони в целия ЕС.

Съдът постанови, че в правомощията на Комисията влиза и налагането на наказателни мерки с цел съдопроизводството в Съюза да бъде ефективно.

По отношение решението от септември, Жозе Мануел Барозу е посочил, че Съдът е увеличил възможността да се прилага закона щом веднъж една държава се е съгласила с европейската политика. „Това решение е водораздел".

За разлика от официалната линия, много членки на ЕС яростно се противопоставят на всякаква намеса в наказателното право в страните. Те твърдят, че криминалните дела трябва да останат национален прерогатив.

Законовият акт ще бъде предложен тази седмица от Франко Фратини (комисар по правото и вътрешните работи) и Ставрос Димас (околна среда). Европейската комисия счита, че опазването на околната среда трябва да бъде реализирано с действия на общоевропейско ниво.

„Обикновено екологичните престъпления имат трансгранични последици, както често и се причиняват от трансгранични дейности", е един от мотивите в документа.

Според документа, нарушителите се възползват от съществуващите различия в националните правни системи, затова пасивна позиция от страна на Брюксел или доброволни инициативи няма да могат ефективно да решат проблема.