Липсата на безпристрастна и ефективна съдебна система, както и наказателно преследване е една от най-значимите пречки пред икономическия растеж на България. Това посочват едни от най-големите инвеститори у нас в писмо до правителството, изпратено вчера.

"Всички политически актьори изглежда са съгласни, че съдебната власт трябва да бъде независима, но няма достатъчно политическа воля за провеждане на нужните реформи, които да гарантират, че съдиите са напълно независими от политическо влияние", се посочва в писмото, публикувано на сайта на Американската търговска камара у нас.

"Работеща икономика в България, повече инвестиции и нови работни места ще има само, ако има работеща съдебна система", се казва още в него.

Бизнес организациите се обединяват около тезата, че при делата в прокуратурата, както и в съдилищата, трябва да има по-голяма вътрешна отчетност и прозрачност.

Писмото е подписано от Американската търговска камара в България (AmCham), Advantage Austria София, Британско-българската бизнес асоциация, Българо-швейцарската търговска камара, Канадско-българската бизнес мрежа, Френско-българската търговска и индустриална камара и Норвежко-българската бизнес група, както и от сдружението "Конфиндустрия България".

"Липсата на механизъм за съдебен контрол върху прокурорските решения в досъдебна фаза, в съчетание с липсата на реална отчетност на прокуратурата, са съществена причина за широко разпространеното усещане за беззаконие и безнаказаност, подкопаващо устоите на българското общество", се казва в писмото.

"Затова България изостава в редица обществено-икономически аспекти в сравнение с други държави-членки на ЕС от Източна Европа", допълват представителите на чуждестранните инвеститори в страната.

"Въпреки стабилната макроикономическа рамка у нас, има други фактори, които спират инвеститорите да изберат България. Един от тях е имиджът на страната ни на държава, в която няма работеща съдебна система и място с висока корупция", посочва Венислав Йотов, който е вицепрезидент на Американската търговска камара.

"Ако се промени нивото на корупцията и се установи върховенство на закона, инвестициите веднага ще се увеличат", категоричен е Алекс Нестор, вицепрезидент за България и Европа на Канадско-българската бизнес мрежа.

Той посочва, че през последните години преките чуждестранни инвестиции у нас са на едно и също ниво - 1,2-1,3 млрд. евро, а преди финансовата криза са надхвърляли 7-8 млрд. евро годишно.