Германският държавен дълг вече е под 60% от брутния вътрешен продукт тази година, каза финансовият министър Олаф Шолц в понеделник, като за първи път от 2002 г. насам той се понижава под договорените в Европейския съюз нива, пише Reuters.
Правителството завършва на излишък последните 16 години от 2002 г. насам и постепенно изплаща дълга си.
Лява скала: Баланс по текуща сметка като % от БВП; Дясна скала: Държавен дълг като % от БВП
*стойностите за 2018, 2019 г. са на база на прогнози на ЕК
Източник: Евростат, ЕК, изчисления на автора
Всички държави-членки на единния валутен блок се ангажират да ограничават държавния дълг до максимум 60%. Държавният дълг на много страни като Италия (близо 130% от БВП), Гърция (178% от БВП) и Франция (98% от БВП) надвишава сериозно прага и Германия доскоро не беше изключение, тя беше в нарушение на това правило от 2003 г. насам, но не и от тази година.
Шолц, член на социалдемократическа партия (ГСДП), младши партньор в правителството на канцлера Ангела Меркел, заяви, че държавният дълг е паднал под прага от 60% през 2018 г. - цяла една година по-рано от първоначално планираното.
С това благоприятно развитие Германия създава фискална възможност за маневриране, която позволява на правителството да реагира на всяка криза, без да се налага да поиска помощ от другите, каза Шолц.
Фискалното постижение на Шолц може да се окаже двустранен меч за неговата партия, който обеща повече публични инвестиции и по-високи данъци за богатите по време на предизборната кампания през миналата година.
Шолц, приел поста на финансов министър по-рано тази година, прие същата фискална строгост като своя консервативен предшественик Волфганг Шойбле, като ограничи публичните разходи и отхвърли издаването на нов дълг.
Обществената подкрепа за ЕПД се понижи до рекордно ниски стойности през последните месеци, като повечето анкети поставиха най-старата партия в Германия около 15% - далеч зад консервативната партия на Меркел и ляво-клонящите зелени, които привличат повече центристки гласоподаватели.