Цените на петрола се стабилизираха в сряда, след като "токсичният микс" на пазарните сили предизвика един от най-големите спадове от години.

Независимо от продължителната разпродажба на фючърси на суров петрол обаче, невероятният скок на американския шистов петрол се очаква да продължи през следващите месеци, казват анализатори пред CNBC.

"Накратко, въпреки че скорошната криза на цените инжектира нова доза несигурност, няма вероятност да разлати успеха на американския шист", според Стивън Бренкок, анализатор на нефт в PVM Oil Associates.

"Всъщност доставките наамерикански петрол се очаква да се увеличат до най-малко 1 милион барела на ден през 2019 г. По този начин ще продължи да укрепва новата позиция на Америка като най-големият производител на петрол в света". "Когато става дума за щатския шист, дните на славата далеч не са свършили", казва Бренкок.

Откакто достигнаха четиригодишен връх в началото на октомври, фючърсите на суровия петрол се понижиха с повече от една трета. Последната вълна от големи продажби идва в момент, когато енергийният пазар, както и глобалната икономика, са притиснати от мечи фактори.

Увеличаващите се заплахи от за свръхпредлагане, съобщенията за пренасищане на хранилищата, прогнозите за рекордно производство в САЩ и Русия и засилването на опасността от забавяне на световна икономика, оказаха натиск върху стойността на барел петрол.

Брент се търгуваше на около 56,61 долара в сряда на световния пазар, увеличение с около 0,6%, докато американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) възлезе на около 46,59 долара, повече от 0,75% повече.

Отговорен ли е Тръмп за падащите цени на петрола?

ОПЕК и другите производители на петрол, които не са от ОПЕК, включително Русия, се договориха по-рано този месец да ограничат производството с 1,2 милиона барела на ден. Това е еквивалентно на повече от 1% от световното търсене, в опит да източат резервоарите и да повишат цените.

Но съкращенията не влизат в сила до януари, а Русия предупреди, чепостепенно ще намалява производството.

Междувременно производството бе близо до рекордно високи стойности в САЩ, Русия и Саудитска Арабия. Белия дом каза, че производството на шист може да се качи до повече от 8 млн. Барела на ден за първи път до края на декември.

Президентът Доналд Тръмп по-рано претендира, че е отговорен за спада на цените на петрола, очертавайки редица пазарни принципи, като каза миналият месец, че неотдавнашното понижение на фючърсите за суров петрол е заради него.

Драматичният спад предостави неочакван празничен бонус за американските потребители, защото цените на горивата също се понижиха поради опасения, че пазарът на петрол може скоро да бъде залят със суров петрол.

Попитан дали Тръмп заслужава признание за понижението на фючърсите на суров петол през последните седмици, Мартин Фраенкел, президент на S & P Global Platts, казва пред CNBC: "Това е добър въпрос ... Но мисля, че другият добър въпрос е: какво иска Тръмп с цената на петрола? "

"Не забравяйте, че от една страна той не иска високи цени на бензина - това не е добре за потребителите, но коя е голямата нововъзникваща енергийна суперсила в света в наши дни?", заявява Фраенкел в сряда.