Летните олимпийски игри в Рио де Жанейро няма да дадат на Бразилия тласъка, от който така силно се нуждае. Това сочи нов доклад на Moody's Investor Service.
Той е установил, че Олимпиадата ще помогне за подобряването на инфраструктурата в града, но всякакви печалби от скока в туризма няма да спасят Бразилия от най-дългата ѝ рецесия от 30-те години на миналия век насам, предава CNNMoney.
„Игрите ще продължат само месец и свързаните с тях икономически стимули бледнеят пред състоянието на бразилската икономика”, пише Барбара Матос, старши кредитен директор на Moody's.
Кризата в южноамериканската страна претърпя обрат миналата седмица, когато сенатът гласува за започване на процедурата по импийчмънт срещу президента Дилма Русеф. Това принуди държавния глава да се оттегли временно. Вицепрезидентът Мишел Темер е временно изпълняващ длъжността президент на Бразилия от четвъртък.
Агенцията за кредитен рейтинг Moody’s отбелязва, че почти всички съоръжения за Олимпийските игри са завършени и влизат в рамките на бюджета.
Страната очаква около 350 000 посетители на спортните състезания, което ще предостави краткосрочно раздвижване за компаниите за храни и напитки, както и за авиокомпаниите и хотелите.
Дори и тези краткосрочни облаги обаче не са гаранция. Бразилия се превърна в кота нула за вируса Зика, който може да е свързан с микроцефалията.
Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ предупредиха бременните жени да не посещават игрите. Някои спортистки твърдят, че няма да напускат хотела си, освен за участието в Олимпиадата и тренировките.
Важно е да се отбележи, че събитието ще се случи по време на бразилската зима, когато популацията от комари намалява.
И все пак опасенията от заболяването са ключова причина за ниските продажби на билети за Олимпийските игри в Рио де Жанейро. Към началото на април бившият спортен министър Рикардо Лейсер заяви, че са продадени едва половината от пропуските. Новият президент Темер освободи Лейсер миналата седмица и на негово място назначи Леонардо Пичиани – третият министър на спорта от март насам.
Въпреки икономическите проблеми Бразилия не пести средства около Олимпиадата. Страната е похарчила 7,1 милиарда долара за инвестиции в инфраструктурата, включително и нова ЖП линия. Тази сума е повече, отколкото Бразилия похарчи за Световното първенство по футбол, което се провеждаше в 12 града.
Тези вложения обаче няма да спасят най-голямата икономика в Латинска Америка. Тя се сви с 3,8 на сто през миналата година, като централната банка на държавата предвижда ръст от 3,5% през настоящата.
Милиони бразилски граждани загубиха работата си и нивото на безработицата е в двуцифрени стойности. Инфлацията скочи нагоре, а националната валута – реалът – изгуби значителна част от стойността си в рамките на последните две години. Рецесията може да ограничи и броя на бразилците, които ще пътуват до Рио заради Олимпийските игри.