Повечето от големите европейски компании подкрепят плана на Брюксел за обща система за корпоративно облагане в ЕС, съобщава EUOBSERVER.

Изследване, извършено от KPMG сред над 400 компании от всички 27 страни на блока и Швейцария сочи, че 78% от анкетираните подкрепят въвеждането на единни правила относно това каква част от печалбите на бизнеса трябва да бъде изземвана чрез данъци.

Европейската комисия предвижда да излезе с това предложение следващата година, а националните експерти вече работят по детайлите на бъдещ модел за единна данъчна основа за корпоративния данък. В този модел страните могат да встъпят сами, ако са заинтересувани - това ще насърчи бизнеса през граница и ще опрости правилата.

Изследването е публикувано вчера, понеделник 24ти септември. Установява се, че за единен данък са 100% от компаниите в Чехия, Дания и Испания. Над 90% е подкрепата в Италия, Гърция, Люксембург, Полша, Румъния, Словения и Швеция.

84% от германските фирми са  за единен корпоративен данък. В Австрия, Финландия, Унгария и Португалия подкрепата за идеята е над 80%.

Британия както винаги е по-скептична към общоевропейските идеи: 62% са „за" и „32%" са против, Ирландия по съседски бележи цели 50% опозиция.

Тези мнения като цяло отразяват политическата гледна точка на държавите членки относно предложенията на Комисията. Интересно е, че Словакия е настроена по сходен начин с Лондон и Дъблин.


Един от главните аргументи на опонентите е, че единната данъчна основа в ЕС ще е първата стъпка към хармонизирана европейска данъчна система. Данъчната система е ключов фактор за националния суверенитет и определя възможността за водене на вътрешна политика.


Брюксел не признава нещата да стоят по този начин.

Изследването на KPMG показва, че бизнесът не е така ревностен като политиците към въпросите за националната суверенност, даже напротив. 69% от анкетираните посочват, че биха желали да видят нещо повече от единна основа за корпоративния данък - единствена ставка (данъчен размер) за цяла Европа.

На подобна стъпка ще се противопоставят повечето бизнесмени в Обединеното кралство, Кипър, Ирландия, Полша и Швейцария, в Дания настроенията се раздвояват, а във всички останали страни идеята за единния данък среща силна подкрепа.

България изпъква в изследването, което е глобално и тази година освен корпоративните данъци включва и косвените данъци, като страната в ЕС с най-голямо намаление в корпоративния данък - 5%, от 15% на 10%. Средно за ЕС корпоративният данък е 24.2%, 1.6% намаление спрямо предишната година. През 1993 г. корпоративният данък в ЕС е 38%.