Ако сравним важните за българската икономика днес продукти и производството им през 1988 година, ще стигнем до извода, че сега сме много по-развити. Последното е факт, но за него може да се съди по съвсем други показатели, отколкото, например, колко грамофона сме произвели днес и колко - преди 30 години.
Това коментира икономистът от Института за пазарна икономика Явор Алексиев в ефира на BloombergTV България по повод годишния доклад за икономическото развитие и политики на България на БАН.
"Сравнението само на обеми на производството на отделни стоки в различни периоди в развитието на икономиката е много подвеждащо. Много е важно какво се крие зад тези обеми и какъв е източникът на богатството в една икономика", посочва той.
Алексиев е на мнение, че докладът има своите аналитични достойнства, но има и недостатъци.
"Това, което колегите са направили, е да разгледат статистическите годишници от 1989 година с данни от 1988 година. Там в началото на тези годишници има едни таблици "Важни за България продукти" и те са взели тези таблици, извадили са продуктите и са направили съпоставка с размера на производството в последващи периоди", обяснява експертът.
"Проблемът идва от там, че икономиката през 1988 и тази, която имаме в наши дни, е с коренно различна структура. Огромна част от добавената стойност на сегашната българска икономика се генерира в сектора на услугите и когато правим директни сравнение между два несравними периода се получават едни апокалиптични сравнения", допълва той.
"Това, което липсва като констатация в доклада на БАН, е основното - че сблъсъкът с пазарната конкуренция след промените показа, че специализираната тясно в рамките на СИВ българска икономика и български производства не са достатъчно конкурентоспособни - качествени и достъпни, за да спечелят не само джоба на европейския, но и на българския потребител", казва още Алексиев.
vili-rRs0YkeN
на 05.02.2018 в 22:38:00 #5Ами то това е повече от ясно и всеки с поне малко познание по икономика го знае. Тогава (през соца) са се произвеждали стоки с ниска добавена стойност, които са били ниско платени на световния пазар - щипки, чехли, ябълки, домати, череши, консерви, обработени метали, дрехи и разни нискокачествени електроники, които само в соц лагера са се продавали чат-пат. Дори количеството да е било голямо, БВП-то пак е оставало доста нисичко по европейски стандарти, особено пък ако се конвертира в някаква световна валута. Сега сектора на услугите и четвъртичния сектор са голям процент от икономиката и носят големи приходи - имаме разрастващ се IT сектор, финанси, консултантски, банкови услуги, мултимедийни, дизайн и арт студиа - все сектори с голяма добавена стойност, носещи големи пари по световните пазари. Имаме развит туризъм, морски и ски курорти - 8 милиона туристи от цял свят ни посещават годишно и оставят добри пари тук. А и доста чужди инвеститори отвориха у нас офиси, заводи. Сега икономиката определено произвежда стоки и услуги с по-висока стойност, следователно и БВП-то е по-добро (вероятно в пъти) спрямо тогава. А и външния ни дълг спрямо БВП-то е доста нисък.
petar-kosev
на 05.02.2018 в 19:13:29 #4Абе яворчо,абе експертче къде има производство и икономика у нас?къде са заводите,фабриките,концерните,селските ферми?ти явно не си бил роден и си ги виждал само на снимки или и това не си?ебати боклука герберски!
plamen-petrov-g8dDTJcb
на 05.02.2018 в 13:25:39 #3Или ние не живеем в България или Алексиев е завършил Магнаурската школа.Абе що не си изяде поръчковия материал и дипломата
POPO
на 05.02.2018 в 11:15:44 #2"ще стигнем до извода, че сега сме много по-развити от днес." Голям извод. Направо ме късате................................... Четете ги тея статии, след като ги напишете бе неграмотни журналя.
psp_11
на 05.02.2018 в 10:33:21 #1Когато потребителя (работник, служител) използва кредити, за да потреблява естествено е оборотите да са по-големи и услугите да са повече, защото може да си го позволи. Но по обем на промишленото и селскостопанското производство в натурални показатели сме на нивото на 1943 год. Какво се случва с българската икономика при повишаване на лихвените проценти? Какво се случва тогава в сферата на услугите? Капиталистическата икономическа система нито може да придвиди нито може да спре кризите, които ще стават все по-чести и все по-дълбоки..