Това се предвижда в одобрената днес от Европейския парламент обща позиция на съвета относно Директивата за работа чрез агенции за временна заетост.
По този начин равното третиране от първия ден ще бъде общо правило, като за всяко изключение от този принцип трябва да се постигне споразумение със социалните партньори или чрез колективни преговори.
Общата позиция на Съвета включва също така и измененията относно достъпа до заетост, общите помещения и професионалната квалификация, както и относно представителството на наетите чрез агенции работници.
През 2002 г. Комисията прие в рамките на Лисабонската стратегия предложение за директива относно условията на труд на наетите чрез агенции за временна заетост работници, която предвижда да се осигури минимално равнище на защита за тези работници.
В него се утвърждава принципът за недискриминация между наетите чрез агенции за временна заетост работници и другите работници на дадено предприятие, включително по отношение на заплащането, при условие че продължителността на наемането надвишава шест седмици.
През ноември 2002 г. Комисията прие изменено предложение, в което становището на ЕП беше взето под внимание. То, обаче, остана блокирано в продължение на шест години в Съвета на министрите, като накрая Съветът постигна политическо съгласие по общата позиция през юни 2008 г.
Ангажираните с временна заетост в Европа са над 3 милиона и те реализират оборот от 75 милиарда евро, напомни докладчикът на ЕП, добавяйки, че тази директива ще доведе до приемането на социално законодателство в момент, когато очакванията към социална Европа са високи.