Директивата за платежните услуги е важна част от траещата вече десетилетия кампания на ЕС за създаване на единен пазар на финансови услуги и насърчаване конкуренцията в сектор, който се осъществява предимно извън предела на държавните граници.
Правният акт, който касае всички страни и валути в ЕС, ще улесни потребителите в ползването на кредитни и дебитни карти в чужбина и в трансферите от една европейска държава в друга.
Ще бъдат насърчени иновативните услуги в плащанията, като например по мобилни телефони и чрез нови форми на разплащателни карти. Банките, компаниите за кредитни карти и други оператори в плащанията ще могат да се конкурират в целия Съюз и като следствие на все по-малката употреба на налични пари могат да очакват разрастване на бизнеса си.
Според проектозакона, операторите ще са длъжни да осъществяват всичките кредитни и дебитни трансфери през граница в рамките на един ден след като е направена поръчката. Предвиден е видът на информацията, която компаниите трябва да осигуряват на своите клиенти, както и отговорностите в случай на злоупотреба с плащанията или когато картата е загубена или открадната.
Освен това законът ще улесни разрастването на алтернативни оператори в плащанията: търговци на дребно, телефонни компании, фирми превеждащи пари. Конкуренцията на утвърдените банки ще се засили. От дълго време потребителските групи критикуват банките, че експлоатират липсата на хармонизирани правила и налагат по-високи такси на своите клиенти.
Комисарят по вътрешния пазар на ЕС Чарли МакКрийви казва: „Простото и бързо плащане през граница ще доведе до солидни спестявания за икономиката на ЕС и до реални практически ползи за клиентите".
Комисията изчислява, че годишните разходи от плащания между различните национални системи възлиза на около 2-3% от брутния вътрешен продукт.
Макар банките да имат известни резерви, изразено е облекчение, че законът най-сетне ще бъде приет: „Това решение слага край на продължителни дебати през последните две години", казва Гуидо Раво, генерален секретар на Европейската банкова федерация. Той обаче добавя, че предишното отлагане в приемането на споразумението води до това, че банките и другите засегнати няма да успеят да сложат в ред плащанията в единната еврозона толкова скоро.
Европейската комисия и Европейската централна банка подкрепят инициативата Sepa, която цели улесняване и поевтиняване на трансграничните плащания чрез пан-европейска инфраструктура.
Очакваше се директивата за плащанията да осигури правната рамка, но отлагането означава, че директните дебитни услуги няма да са достъпни до края на 2009 - или почти две години по-късно от планираното. Кредитните трансфери и услугите с карти, за разлика от това, ще се предлагат в индустриалната инициатива Sepa още от 2008.