Фотоволтаичните централи ще отговарят за 60-70% от общото производство на електроенергия у нас в някои часове от пролетните дни на тази година. Това прогнозираха от Електроенергийния системен оператор по време на форум.

"През пролетта очакваме нови предизвикателства. Прогнозите показват, че в някои части на деня слънчевата енергия може да достигне 60-70% от общото производство. Батериите за съхранение на енергия ще помогнат за по-прецизно балансиране, но мащабното им внедряване отнема време", посочи директорът на Централното диспечерско управление на ЕСО Димитър Зарчев.

Водеща европейска компания инвестира 240 милиона лв. в първия завод за соларни панели и клетки в България

Водеща европейска компания инвестира 240 милиона лв. в първия завод за соларни панели и клетки в България

Очакват се 812 нови работни места

Именно заради липсата на батерии балансирането се затруднява значително, като в миналото България беше и глобявана заради отклонения в европейската енергийна система. По думите на Зарчев обаче сега този тип проблеми са под контрол - след въвеждането на промени в балансиращия пазар. Те не бяха приети радушно от търговците заради високите разходи за балансиране, но явно са намалили нарушенията.

"Възобновяемата енергия гарантира евтин ток за домакинствата и бизнеса. Системите за съхранение ще помогнат за изграждане на още нови ВЕИ, които да намалят сметките ни. Батериите облекчават предизвикателства, свързани с променливия характер на възобновяемите източници и тяхното балансиране", заяви Никола Газдов, председател на Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия (АПСТЕ).

Никола Газдов: Не съществува реален конфликт между соларите и земеделието, а само остаряло законодателство

Никола Газдов: Не съществува реален конфликт между соларите и земеделието, а само остаряло законодателство

По-малко от 0,05% от обработваемите площи в България са заети от слънчеви централи

По думите ми "България има спешна нужда от нови вятърни централи, за да имаме евтин ток и когато не грее слънцето", но процедурни пречки и негативна пропаганда са довели до ситуация, в която от години не се изграждат нови ветрогенератори у нас.

"Изкуственият интелект и алгоритмичната търговия вече са неизменна част от оптимизацията на ВЕИ централите. Дигиталните решения, разработени в България, са на много високо ниво. Вече работим с алгоритми, които постоянно се състезават помежду си, за да оптимизират резултатите за нашите клиенти и за системата като цяло", коментира по време на форума Стефан Дечков, оперативен директор на компанията Adex Energy.