Икономическото възстановяване на Европа от пандемията е по-бързо от очакваното. Това се казва в есенната икономическа прогноза Европейската комисия. И все пак перспективите за бъдещето възстановяване остават обвързани с развитието на пандемията Covid-19.

Най-високо ниво на икономически растеж в Европейския съюз през 2021 г., ще отбележи Ирландия, като се очаква икономика на страната да нарасне с 14,6% тази година според данните от доклада. Естония пък ще изпревари всички в ЦИЕ с 9% ръст и ще бъде втора в ЕС според прогнозите.

Не само тези две държави обаче ще отбележат значителен ръст. В тази графа влиза Хърватия (8,1%), Унгария (7,4%), Румъния (7%) и Словения (6,4%). Ако прогноза за тези държави е точна, то ръстът ще е над средния за ЕС от 5%, пише Emerging Europe.

В същото време икономиката на България ще нарасне с 3,8% тази година, гласи прогнозата на ЕК. Числото е с лек ръст, спрямо предишния доклад, когато се очакваше 3,5%, но въпреки това страната ни остава една от най-бавно развиващите се икономики в Съюза за тази година.

По-слаб ръст от този у нас се очаква в Чехия (3%), Германия (2,7%)

Двигателят на европейската икономика загасна

Двигателят на европейската икономика загасна

Някога Германия бе "болният човек на Европа". Преди мощния производствен сектор се струпаха облаци, които заплашват повторение

Сред изводите на Комисията е и заключението, европейската икономика се възстановява от рецесията по-бързо от очакваното. Сред причините са напредъкът в кампаниите за ваксинация и вдигането на ограниченията в повечето държави, свързани с мерките за заболяването.

Все пак, до голяма степен, ръстът на икономиката на Европа зависи от два фактора: развитието на пандемията и темпото, с което предлагането може да отговори на търсенето, което става още по-голямо.

Очаква се растежът да остане стабилен през 2022-2023 г.,заради възстановяване на заетостта, устойчивият ръст на заплатите и динамичното търсене. Тази година инфлацията ще нарасне, заради цените на вносната енергия, като постепенно увеличението преминава към други стоки.