Европейската комисия обсъжда планове, които сериозно ще попречат на амбициите на руските енергийни компании за експанзия в ЕС, пише The Financial Times.

В работен документ с поверително съдържание, Комисията предвижда серия мерки, които ще ограничат достъпа на чужди компании до енергийния сектор на ЕС, и по-специално в преносните мрежи за газ и електричество.

Една от обсъжданите опции е „реципрочна клауза", която ще държи навън страни като Русия и Саудитска Арабия, където европейските компании срещат сурови ограничения за инвестиции.

Предложенията се свързват с плановете на комисията да повиши конкурентността на европейския енергиен пазар. Те ще бъдат публикувани на 19ти септември. Ще се отговори на страховете за последствията от либерализацията.

Очаква се ЕК отново да се изрази подкрепата си за идеята „отцепване на собствеността", тоест разделяне на собствеността на преноса на газ и електричество от бизнеса по предлагане и генериране.

Много страни членки се противопоставят на подобно отцепване, като един от аргументите е, че разделянето на бизнеса може да доведе до масови поглъщания на преносните мрежи от чужди компании.

В документ за вътрешно ползване на комисията, видян от FT Deutschland, се казва, че ЕС може да стане уязвим от стратегии от трети страни за доминиране на пазарите на ЕС не само по отношение на доставките, но и в придобиването на мрежите.

Документът изрично предупреждава за ситуации, при които „инвестициите са движени от мотиви, различни от икономическите".

Предполага се, че Русия и други богати на ресурси страни могат да получат контрол над Европейските енергийни доставки чрез контролирани от държавата компании като Газпром или държавни инвестиционни фондове, каквато е практиката на арабските страни.

В работния документ се посочват няколко възможности за недопускане на нежеланото присъствие.

Има „слаби" и „силни" мерки:  слабите дават право на комисията отблизо да разследва потенциалния купувач. Строгите се за обявяване на европейския енергиен сектор за „стратегическа индустрия", като по този начин се изключат страни извън ЕС от инвестиране в нея.

Изискването за реципрочност ще е удар най-вече срещу Газпром, който не крие амбициите си за разрастване в Европа и вече има множество активи и енергийни дялове в ЕС.

Опитите на ЕС да ограничи придобиванията от не-европейски компании ще бъдат мъчителни. Европейската комисия ясно се изказа срещу плановете на членки като Испания и Франция да обявят собствената си енергетика за стратегически сектор, който може да се предпазва от чуждестранни купувачи. Само че изглежда някаква форма на протекционизъм за енергийния сектор ще бъде въведенa.