Пазарите на петрол се стабилизират, но икономиките в Близкия Изток все още изпитват болка от срива на цените, който започна преди повече от 3 години.
Страните от Персийския залив ще отчетат минимален растеж през тази година, според Международния валутен фонд (МВФ). МВФ намали прогнозата си за ръст на БВП в шестте държави от Съвета за сътрудничество в Персийския залив до едва 0.5%, спрямо 0.9% през май.
"Износителите на петрол продължават да се приспособяват към тези ниски цени, които забавиха растежа и допринесоха за големи фискални и външни дефицити", каза МВФ във вторник своята регионална икономическа перспектива.
Производството на петрол в региона намаля, след като страните от ОПЕК и тези извън петролния картел се съгласиха да намалят добива с цел повишаване на цените. Споразумението е в сила до март 2018 г., а вероятно ще бъде продължено и след това.
МВФ базира своите прогнози на средна цена на петрола от 50 долара за барел. Фючърсите за суров петрол в САЩ в момента се търгуват на около 54 долара за барел, а цените на сорта Брент са дори по-високи, достигайки 60 долара.
Според Фонда правителствата от региона не трябва да гледат на по-високите цени на петрола като заместител на икономическите реформи.
"От гледна точка на политиката е важно да бъдем от консервативната страна и да сме сигурни, че не сме зависими от цикъла на петрола", каза пред CNN Джихад Азур, директор в МВФ за Близкия изток и Централна Азия.
Той призова страните от Персийския залив да продължат с действията за разнообразяване на икономиките си. "Петролът все още е важен фактор за макроикономическата ситуация в региона. Но добрата новина е, че тези държави постепенно намаляват тежестта и значението на петрола във функцията на икономиката, както и във финансирането на държавата", обясни Азур.
Ниските цени на петрола принудиха страните от региона да преосмислят икономическите си стратегии. Саудитска Арабия, най-голямата икономика в региона, стартира миналата година реформаторската Визия 2030.
Властите съкратиха някои субсидии, въведоха нови такси и обявиха огромни инвестиции в инфраструктурни проекти. Рияд използва глобалните пазари на облигации 3 пъти за по-малко от една година, заемайки милиарди, за да балансира бюджета си.
Обединените Арабски Емиртсва и Кувейт също предвиждат да въвеждането на данък върху продажбите през следващата година.
"Основните реформи, които се предвиждат като данък върху добавената стойност и продължително премахване на субсидиите, вървят в правилната посока. Това са правилните видове реформи, които ви позволяват да увеличите фискалната си гъвкавост с ограничено въздействие върху икономиката", каза Азур.
МВФ очаква държавите износителки на петрол в Близкия изток извън Персийския залив, включително Ирак, Либия, Алжир и Иран, да растат със средна годишна стойност от само 2.8% през следващите 5 години - половината от темпа, постигнат през 2016 г.