Министрите на финансите на страните-членки от ЕС приеха заявление, в което призовават победителя в президентските избори във Франция да престане да обвинява Европейската централна банка за икономическите проблеми във Франция.

ЕЦБ не била ентусиазирана от призивите на Саркози да се ограничат функциите на банката за създаването на нови работни места, ръста на икономиката и борбата с инфлацията.

"Не смятам, че ЕЦБ може или трябва да бъде ограничавана в каквото и да е", заяви немският финансов министър Пеер Щайнбрюк.

Ако Саркози продължи с атаките си, това би могло да рефлектира върху добрите му отношния с немския канцлер Ангела Меркел, която вярва, че независимостта е най-важният елемент на еврото.

Тяхната дружба би могла да бъде подложена на изпитание, ако Саркози следва  политиката на икономически национализъм в Елисейския дворец, подчертава Financial Times.

Саркози, като бивш финансов министър, е обвинявал ЕЦБ за "фикс идеята да се бори с инфлация, която не съществува", увеличавайки лихвените нива и стойността на еврото спрямо долара и другите световни валути.

Той разтръби, че продуктите на френските концерни износители, включително Airbus и Air Liquide, са били необосновано скъпи за световните пазари. "Независимост не означава равнодушие", заяви миналия декември Саркози.

Бившите колеги на Саркози от ЕКОФИН се противопоставиха на идеите му. Утер Бос, холандският финансов министър, каза че новият френски президент увеличава натиска, но това не е добра идея.

Австрийският му колега Вилхелм Молтерер заяви, че политиците не могат да оказват натиск на ЕЦБ, защото тя е независима банка.

Има страхове сред финансовите министри, че Саркози може да поиска промени в устава на ЕЦБ и да я направи с фокус повече към развитието и подкрепата що се отнася до съживяване на проекта за европейската конституция.

"Не мисля, че има каквато и да е възможност Германия да подкрепи институционална промяна, нито пък Италия или Испания", заяви гръцкият финансов министър Георге Алогоскуфис. Това няма да има голяма подкрепа".