Инфраструктурата, енергетиката, и в частност - атомната енергетика, туризмът, високите технологии и селското стопанство са част от областите, в които България и Франция могат да разширят своето сътрудничество.
Това заяви министър-председателят Сергей Станишев пред участниците в икономическия форум за България, който се провежда в парижката търговско-промишлена палата, съобщиха от пресцентъра на МС.
Форумът е в рамките на работното посещение на българския премиер във Франция.
Министър-председателят Сергей Станишев заяви, че развитието на националната инфраструктура е водещ приоритет на правителството.
България и Франция са държави със сериозна атомна енергетика и това е област, в която сътрудничеството ще продължи и ще се развива, каза още той.
Пред участниците в бизнес срещата премиерът Станишев заяви, че България не разполага с богати минерални ресурси, но разполага с човешки потенциал - високообразовани и динамични хора.
През последните години България се развива успешно и сега е една от най-стабилните държави в Централна и Югоизточна Европа, постигаща добри икономически и социални темпове, каза още министър-председателят.
Той припомни, че държавата ни е една от малкото със значителен бюджетен излишък - над 1,9 млрд. лв., че се радва на динамично и стабилно икономическо развитие, има над 1,7 млрд. евро чуждестранни инвестиции от началото на годината и безработица под 9 на сто. Наясно сме, обаче, че и занапред трябва да работим усилено, за да бъдем наистина конкурентоспособни, каза премиерът.
Делегираният министър за външната търговия на Франция Кристин Лагард каза, че 400 милиона евро е сумата, към която Франция се стреми да достигне по отношение на преките си инвестиции в България.
При страна с 8 милиона жители и с брутен вътрешен продукт, надвишаващ 21 милиарда евро, България представлява обещаващ пазар за френските предприятия, заяви Кристин Лагард. Франция е стратегически партньор на страна и към момнетаче търговският стокообмен нараства бързо, Сергей Станишев изрази съжаление, че тя е едва на 14-то място по инвестиции.
По думите й през 2005 година за първи път стокообменът между двете страни е достигнал 1 милиард евро, като е разпределен почти наравно. В последните шест месеца френският износ към България е нараснал с 24 процента, отбеляза тя.
Вицепрезидентът на Парижката търговско-промишлена палата Юг дьо Руре пък определи присъствието на над 250 френски фирми на форума като доказателство за добрите икономически резултати на България и потвърждение за успеха на водената от правителството политика и провежданите реформи.
Той посочи, че през първата половина на 2007 г. ПТПП, съвместно с Българо-френската търговска палата, ще организират нов икономически форум, този път в България.