Според анализ на FT от понеделник, спорният план за изчистване на токсични активи на американските банки, което ще им позволи да привличат свободно капитал и така ще облекчи кредитирането в момента е изостанал от всякакъв график и може и никога да не бъдат приложен.
Планът стана жертва на опасения от страна на потенциални инвеститори и регулаторните органи и липса на интерес от страна на самите банки.
Инвеститорите смятат, че Конгресът може впоследствие да ограничи техните заплати, ако закупят неликвидни в момента активи, докато регулаторните органи започват да се съмняват дали планът е действително необходим.
Миналата седмица, Федералната корпорация за гарантиране на депозитите, която трябва да осигури гаранциите за финансиране на публично частната схема за изкупуване на токсичните активи отложи плановете за пилотна продажба.
Според председателя на борда на корпорацията Шийла Беър, "банките са имали възможност да набират капитал, без да се налага да продават лоши активи чрез LLP, което отразява подновеното доверието на инвеститорите в нашата банкова система."
Очакваното забавяне на старта на плана също частично произтича от частния сектор, заради нежеланието на инвеститорите да се окажат под натиска на ограниченията върху възнагражденията на ръководния персонал на компаниите участващи в публично частната схема.
Някои експерти, включително и от МВФ, обаче се опасяват, че неуспехът да се отърват банките от токсините активи може да доведе до ново затягане на кредитирането.
Проблемът може да е особено остър за малките регионални банки в САЩ, които все още не са предприети значителни отписвания от техните кредитни портфейли.
Банките набраха над $45 милиарда нов капитал през последните седмици, според Томсън Ройтерс, което показва увеличаване на доверието на инвеститорите и може да бъде признак, че програмата PIPP е излишна.
Освен това от Федералният резерв срещат трудности с оценката на ценните книжа, гарантирани от жилищни ипотеки.
"Не сме взели окончателното решение за това дали е възможно и дали си струва цената," според Уилям Дъдли, президент на банката на Федералния резерв в Ню Йорк.
А от финансовото министерство искат различните части на програмата да бъдат въведени в действие, но вече по-скоро като застраховка, отколкото като системно решение за стабилизиране на банковия сектор.