Излишъкът по текущата сметка на Германия се сви, но остава най-големият за миналата година в света поради силния износ, според данни от института Ifo, което вероятно ще поднови критиките към фискалната политика на канцлера Ангела Меркел.
Международният валутен фонд и Европейската комисия от години призовават Германия да направи повече, за да вдигне вътрешното търсене, като начин да увеличи вноса, да стимулира растежа от други източници и да намали световните икономически дисбаланси. След като встъпи в длъжност, президентът на САЩ Доналд Тръмп също критикува силния износа на Германия.
Излишъкът по текущата сметка на Германия, който измерва потока от стоки, услуги и инвестиции, е бил най-големият за третата година в света през 2018 г., възлизайки на 294 млрд. долара, следван от Япония с 173 млрд. долара, показват данните на Ifo. Русия е на трето място с излишък от 116 млрд. долара.
Измерен спрямо икономическата продукция, излишъкът по текущата сметка на Германия се свива за трета поредна година и намалява до 7,4% през 2018 г. от 7,9% през предходната година, според Ifo.
От 2011 г. салдото по текущата сметка на Германия непрекъснато надвишава индикативния праг на Европейската комисия от 6% от брутния вътрешен продукт, а излишъкът достигна рекордно ниво от 8,9% през 2015 г.
Европейската комисия официално определи макроикономически дисбаланс в Германия за първи път през 2014 г. и оттогава потвърждава тази критика всяка година.
В препоръките си Комисията казва, че Германия трябва да използва своя бюджетен излишък, за да стимулира публичните инвестиции и да създаде благоприятни условия за по-силен растеж на реалните заплати. МВФ прави подобни препоръки.
Представители на германското правителство многократно заявяват, че фискалната и икономическата политика на Берлин не са предназначени главно да влияят върху салдото по текущата сметка.
Те твърдят, че търговският излишък е резултат от пазарните решения на търсенето и предлагането от страна на компаниите и потребителите по целия свят и че той се определя и от други фактори като цените на петрола и валутните курсове, на които е трудно да се влияе.
Въпреки това правителството реши да похарчи голяма част от своя бюджетен излишък през следващите три години, за да увеличи обезщетенията за отглеждане на деца, да понижи данъци и да намали вноските в системата на общественото здравеопазване, мерки, които се очаква да подкрепят разходите на домакинствата.