След като правителството реши да намали ДДС за туризма от 20% на 9%, това предизвика негативна вълна сред икономистите и другите сектори и бизнеси, които също са силно засегнати от коронакризата.
Най-големите критики към мярката са, че чрез нея ще се наруши конкуренцията между секторите. По този начин биха спечелили не туристите, а собствениците на големи туристически обекти. Поради това призивите към управляващите са за въвеждането на хоризонтални мерки, които да бъдат отворени за всички, а не само за отделни сектори, бизнеси и индивиди.
"Много по-добра опция би било не диференциране на ДДС-то, а например покачването на прага за регистрация по ДДС. Последното ще даде глътка въздух на всички малки фирми - до съответния праг, и няма да дискриминира определени сектори", написаха от Института за пазарна икономика (ИПИ) в края на миналата седмица, когато тази година в страната ни дойде Денят на данъчната свобода.
Тези призиви логично предизвикаха недоволство сред фирми в други сектори, които също поискаха данъчни облекчения. 20 браншови организации от аграрния и преработвателния сектор настояват за обсъждане на диференцирана ставка на ДДС и за българските плодове и зеленчуци, предаде Българското национално радио.
Същите искат спешна среща с премиера Бойко Борисов и министрите на финансите и земеделието.
В открито писмо браншът припомня, че искането за намаляването на високия процент ДДС за плодове и зеленчуци се поставя непрекъснато през последните 20 години, а действия не се предприемат.
Според земеделците високата ставка от 20% върху храните на практика прави продукцията на българските производители неконкурентна спрямо внасяните от ЕС и трети страни стоки. А това води до унищожаване на сектора и масова миграция на хората от селските райони, допълват от бранша.
Собствениците на фитнес залите у нас също поискаха намаляване на данъците за бизнеса им на фона на кризата около новия коронавирус, пише bTV.
По думите на председателя на Българската асоциация за здраве и фитнес Петър Ангелов фитнес залите имат нужда от безвъзмездна държавна помощ в размер на средномесечен приход, деклариран за 2018 година.
Фитнес бизнесът също настоява за диференцирано ДДС в размер на 9%. Според собствениците на зали техният бизнес ще има голяма роля за възстановяването на нацията от здравната криза.