Американският предприемач Томас Едисън е  създал много изобретения, включително и електрическата крушка,  и за това е обявен за един от великите хора на света. Днес вероятно много хора, които отдавна са забравили за Прометей, се чудят как да заменят електричеството с някое по-евтино средство за светлина. От 1-ви юли токът „ще излиза златен и на румънци, и на българи".

В Румъния цените на тока скачат средно със 5,3% от следващия месец. Електроенергията за битови потребители поскъпва с с 4,4%  до  0, 312 леи или 16,6 стотинки на киловат, съобщиха от румънския енергиен регулатор. Последното увеличение на тока е било с 4% през април тази година.   

По-високите цени на електроенергията са наложителни заради по-високите разходи и инвестиции в околната среда като например намаление на парниковите емисии.

Европейският съюз налага Румъния да намали емисиите от въглероден окис с 20% до 2020 година. Електрическите цени на регулирания пазар за потребителите, включващи население и малки филми, се променят два пъти в годината в северната ни съседка.

Поскъпването на енергията увеличава инфлационния натиск в северната ни съседка. В тази връзка се налагат промени и в банковия пазар на Румъния.

Румънската централна банка повиши основния лихвен процент с 25 базисни пункта от 9,75 до 10%, повече отколкото се очакваше, съобщава електронното издание „Репортер".  Годишната инфлация в Румъния спадна до 8,46% през май, в сравнение с 8,62% през април.

Централната банка ще продължи да следва  твърд курс на управление на пазарната ликвидност на парите посредством отворени пазарни операции и ще остави непроменено нивото на минималните задължителни резерви на деноминираните в леи и чужда валута пасиви на банковите институции, заявяват от централната банка на Румъния.

От 1 юни у нас основният лихвен процент е 4,6 пункта.