Бавното, но неуморно възстановяване от Голямата рецесия, достигна постижение: вече е равно по времетраене с втория най-дълъг период на икономическа експанзия в американската история, пише CNN.
Рецесията, която приключи официално през юни 2009 година, вече е на 106 месеца назад. Периодът съвпада с експанзията от 1961 до 1969 - ера на огромни правителствени харчове под ръководството на президентите Джон Ф. Кенеди и Линдън Джонсън.
Но и двата времеви отрязъка се различават значително - през 60-те ръста на САЩ бе значително по-бърз от днешния. Но и фактът, че икономиката не се впусна в яростен ръст удължи периода на експанзията, смята главният икономист на Moody"s Analytics Марк Занди.
Уплашени от срива през 2008 година, и бизнесът, и гражданите не бързаха да поемат много рискове в началните години на процеса по възстановяване. Липсата на бомбастичен ръст и проблематична инфлация означаваше, че няма нужда Федералния резерв да вдига рязко лихвите, за да успокои икономиката. Ниските лихви и постоянният растеж пък позволиха на пазарите на учетворят стойността си от дъното през март 2009 година.
Икономистите не предвиждат скорошна криза, което означава, че възстановяването има шанс да продължи и до юли 2019 година - и да надмине бума от 1991 - 2001 години като най-дългият в историята.
Spotlight
на 03.05.2018 в 17:19:06 #5Мога да "отговоря" на първите двама "разбирачи" по един единсвен начин. Когато беше кризата, пенсионния ми фонд се срина почти до нулата. Огромно количесво пари изчезнаха. Е, не съм ги "виждал, или пипал", но си бяха пари. Сега, особено след като Тръмп дойде на власт, фонда ми не само се възстанови, премина нагоре и продължава да расте. Тези фондове са свързани с борсата и са много чуствителни към всякакви промени. Тъй че си вадете изводите.
Striker
на 03.05.2018 в 11:17:22 #4Явно първите двама са някакъм мозъчен тръст, който прави на пух и прах икономическите анализи! Единия сигурно е продавач-консултант, другият е бояджия, но това е! Хвала на ТАКЪВИ мозъци! Евала Симе, евала Жоре!
One_Half
на 03.05.2018 в 00:02:44 #3Двамата краставичари по-долу разбират от икономика, колкото каруцар разбира от ядрена физика !
vylko_dinkov
на 02.05.2018 в 23:57:08 #2САЩ ...затънали в кредити ..И частен сектор и публичен.. докога ?? Ще дойде един ден в който кредиторите ще се отдръпнат от американските облигации и тогава да видим ... Много интересно какво ли би станало ако Китай реши да си разпродаде американските ДКЦ ..... катастрофа по американски "оу джийзъс крайст "
Simodim
на 02.05.2018 в 20:11:51 #1А да престанете да пишете глупости на търкалета. Какъв икономически бум в държава която всяка финансова година виси с 1.4 трилиона долара и външният и дълг надхвърля 20 трилиона долара. Те непрекъснато са в търговски дефицит. Например дефицитът им с Китай е 800 милиарда долара. Заради непрекъснатия дефицит се налага да покриват загубите с непрекъснато печатане на нови долари и вземането на нови държавни заеми. Ако има някакъв растеж то това се постига със счетоводни еквилибристики и прости измислени разчети доказващи някакъв уж "растеж" на американската икономика. Какъв икономически бум при БВП от 16,9 трилиона долара, а потребление от 19,3 трилиона. В резултат ФР е напраскал долари на стойност 155 пъти надхвърлящи всичко което притежават САЩ ,като държава. Това е огромно количество хартия без всякакво покритие ,което запада преглъща защото политическият елит в ЕС е васали и гъзолизци. На практика сегашните условия на които съществуват САЩ катои държава, ще се съхраняват единствено при положение че САЩ имат вечно военно превъзходство. На последък обаче не съм сигурен че това е така. Или най малкото САЩ вече имат сериозна конкуренция. А ако запада и Китай престанат да купуват американски ценни книжа "кво праиме със САЩ". Само за 3 месеца великата, уникалната, умопомрачителната икономика на САЩ ще се разпадне напълно.