Как руският президент Владимир Путин би си позволил разходите за евентуална война в Украйна? Няма да е голямо предизвикателство - той се подготвя за това от години. Резервите на руската централна банка са на рекордни нива - те възлизат на 640 милиарда долара. Може да се каже, че това е еквивалентно на 17-месечни приходи от износ на страната.
Русия изнася около 5 милиона барела суров петрол и 2,5 милиона барела рафинирани петролни продукти на ден според Cowen & Co. Това представлява около 10% от световната търговия с петрол. Сортът Brent достигна осемгодишен връх (88,8 долара). Грубо казано това значи 600 милиона долара само от износ на петролни продукти, пише Forbes.
Освен това Русия изнася огромни количества природен газ всеки ден. Експерти прогнозират, че тази година ще е рекорда при производството на природен газ в страната - Русия ще изпомпа 763 милиарда кубически метра газ, по данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Сега страната изнася природен газ на стойност от 400 милиона долара на ден при повишените европейски цени.
Путин работи усилено в посока "дедоларизация" на руската икономика. През 2013 г. на Русия се плаща в долари за 95% от износа си към Бразилия, Индия, Южна Африка и Китай. Според Congressional Research Service, днес само 10% от тази търговия е в долари.
Президентът създаде и нови системи за обработка на плащания, като заместител на глобалната банкова система SWIFT. По-рано президентът на САЩ Байдън заплаши да прекъсне достъпа на Русия до нея. През 2015 г. Москва пусна платформата за плащания Mir, която дори е свързана с Apple Pay.
Путин все повече заменя търговията с долари със злато. Преди около 30 години златните резерви на Русия са на стойност само 2 милиарда долара, докато сега те възлизат на стойност 130 милиарда долара, или 20% от общите резерви на страната.
Очевидно Путин влага средства като инвестира в армията си. Разходите по това перо нараснаха до 90 милиарда долара през 2013 г., преди инвазията в Крим, и възлизат на 60 милиарда долара през 2020 г. според данни на Световната банка.
Това бледнее в сравнение с военните разходи на САЩ от 780 милиарда долара и 250 милиарда долара на Китай през 2020 г., въпреки че Русия харчи повече като процент от БВП.
Но Путин би могъл да увеличи разходите, ако иска - според данните на BNP Paribas държавният дълг на Русия е 18% от БВП, докато общият външен дълг е под 30% от БВП.
Striker
на 01.02.2022 в 17:19:17 #1Е така е, в Путинистан винаги е било дъно. Дори пропагандата. И в тази статия изобщо не е споменато как ще храни 130млн. глади мужици. Щото така написано, все едно от тия 640млрд. резерв (ако са верни) всички отиват за война, хахах! Както Рейгън беше казал - ще ядат бомби.