Експортът на горивно масло от Русия към САЩ се изстреля до над 7 млн. барела или 1,078 млн. тона през юли, предаде Oilprice. На месечна основа това е ръст от над 16%, което е представлява исторически рекорд.
Причината за този феномен е много проста и се дължи на собствените политики на САЩ и на пазарната конюнктура. След ембаргото над Венецуела, предлагането на тежък суров петрол се срина, което изстреля цената му. Това обаче се превърна в проблем за американския петролен отрасъл, тъй като много рафинерии в страната не могат да оперират, без да използват тежък суров петрол.
От друга страна, в Близкия изток през лятото традиционно нараства търсенето на тежък суров петрол, който се използва за производството на електричество, което трябва да отговори на по-високата нужда от климатизация. "Същевременно Индия купуваше още повече високосерен петрол, като вносът между януари и юли нарасна три пъти на годишна основа", посочва Чарлз Кенеди за Oilprice.
Тъй като за тях е неизгодно да плащат изключително високата цена на тежкия суров петрол на международните пазари, те търсят заместител, за да не спират дейност. Именно в тази роля се явява руското горивно масло, което трябва да спаси все още опериращите рафинерии, тъй като някои в отрасъла вече спряха дейност.
По този начин на практика САЩ се простреля геополитически в крака и затвърди тенденция, която се наблюдаваше и през миналата година. Тогава бяха внесени 11 млн. тона горивно масло от Русия, което е двойно повече, отколкото през 2018 г.
dad
на 10.08.2020 в 19:59:54 #1Ум царува,ум робува,ум патки пасе.Когато политиката забрави коя е по-важната и цел,почва давреди и то силно на икономиката.