2016 година вече чука на вратата с ново начало и надежди за по-добро бъдеще. Не така стоят нещата обаче в съседна Гърция, която в навечерието на новата година остава толкова уязвима към икономическа катастрофа, колкото и беззащитна срещу потока от хора, които бягат от Сирия и други конфликтни зони, пише Blооmbеrg.
Южната ни съседка, която разчита на международни спасителни заеми от 2010 г., е горещата точка на континент, който се напряга да подслони близо 900 000 души, които са достигнали до европейските брегове тази година в търсене на убежище.
Гърция не е извън опасната зона. Идните месеци ще бъдат решаващият фактор за успех или провал, заяви Панайотис Пикраменос, който ръководеше Държавния съвет до 2012 г., когато паричният недостиг рискуваше излизане на страната от еврото.
След 6-годишна рецесия и строгост, икономиката все още е пълна бъркотия. Банките ограничават тегленето на пари в брой, пенсиите се понижават, а безработицата се задържа на около 25 процента. Правителството разчита на все по-малко мнозинство в парламента, за да прокара по-голяма част от законодателството, което се изисква от най-скорошното споразумение за подкрепа от кредиторите.
Макар гръцката икономика да се е свила с около една четвърт спрямо нивото отпреди 5 години, страната все пак се справи с бежанския поток, тъй като повече от имигрантите не се задържат на нейна територия. Те се отправят към бивша Югославия и след това на север и запад към Германия и Швеция.
Гърция е похарчила 1,5 млрд. евро от бюджета си за спасяване на бежанци и осигуряване на жилища, храна и здравни грижи, заяви министърът по въпросите на миграцията Янис Музалас. Страната започва да получава достъп до отпуснатите европейски средства, но не са достатъчни, смята той.
Кметът на Атина Йоргос Каминис е на мнение, че Гърция не е успяла да изгради достатъчен политически консенсус, за да се изправи срещу икономическата катастрофа. Като добавим и бежанците, Каминис не вижда светли перспективи пред навлизането в още една година на трудности.
„Виждам нещата отново да потъмнеят. Научих се да живея с постоянна извънредна ситуация”, каза той.