Агенция AFP информира за желанието на Sharp да инвестира около 22 млрд. йени за десетократно увеличение на продукцията на тънкослойни соларни клетки, които използват едва една стотна от силиция, необходим за конвенционалните соларни клетки.
Соларните клетки на „Шарп" се произвеждат по-бързо и по-евтино спрямо останалите в бранша и предлагат по-добра ефективност в генерирането на енергия в горещите региони, казват от компанията. Технологията може да бъде прилагана като материал за прозорците и стенните повърхности и през деня може да осигурява електричество, а през нощта светлина.
Бизнесът на Sharp досега страдаше предимно от оскъдността на силиция и свързаната с оскъдността висока цена на суровината. Но недостигът в крайна сметка е изиграл положителна роля, тъй като е стимулирал опитите за постигане на по-ефективен производствен процес в предприятието.
Конкурентни фирми като Sanyo също инвестират в соларна енергия и търсят нови способи за производството й заради нарастващите потребности на индустриализиращите се нови икономически сили и високите цени на фосилните горива.
Япония е страната, която води в енергоспестяващите технологии. Островната азиатска държава, втора по сила икономика в света, търси начини да намали зависимостта си от петрола, внасян от Близкия изток.
Abadbobata
на 30.11.2007 в 14:05:49 #2Чел съм за недостига на силиций и сега ще обясня малко. По-време на дот ком балона производителите на силиций за чипове увеличиха многократно капацитетите си. (същия силиций се изолзва и най-разпространените (над 80%) слънчеви панели) След спукването на балона се оказало, че няма нужда от подобни огромни мощности и те започнали да складират излишъците. 01.01.2004 влезе в сила ревлюционния Feed-In закон в Германия, който удвои и утрои търсенето на слънчеви панели. През 2004, 2005 и отчасти 2006-та големия ръст на Фотоволтаичната индустрия беше за сметка на складирания по-рано силиций. Но през 2006-та годинта той свършил и се образувал горе споменатия недостиг. Тогава производителите на силиций усетили, че има нужда от много силиций (2005та първата година през която повече силиций се ползвал за панели от колкото за процесори) и започнали да строят фабрики, които се строят за 2-3 години. Очаква се първите подобни да заработят 2008-ма , а до около 2009-2010 да се елиминира недостига на базовата суровина. И понеже силиция е около 60-70% от цената на панела, това ще доведе то спад на цените на слънчевите панели. Друг фактор, който ще намали цените е задоволяването на търсенето - сега търсенето е 30% по-голямо от предлагането - фабриките за слънчеви панели започват да се строят с 3-4 години напред продадена продукция. И като има повече силиций пазара ще стане от producer market, в consumer market. Което още ще намали цената. Около 2015 се смята. че ще станат конкурентни на ТЕЦ И АЕЦ и след това, понеже не използват гориво, цената им само ще пада. Не всички слънчеви панели са базирани на силиция и текущия недостиг се оказва много благотворен за тях.
Abadbobata
на 30.11.2007 в 13:56:58 #1$200 милиона! Слабо. REC инвестират $3 млрд долара за подобна фабрика в Сингапур - капацитате 1 500 MWp на година.: http://www.solarbuzz.com/news/NewsASMA122.htm