Парламентът на Кипър прие четири важни закона, необходими за прилагане на споразумението за спасителен заем с международните кредитори, в замяна на което страната трябва да извърши реформи в икономиката, предаде кореспондентът на БНР в Никозия.

Гласуваните от кипърския парламент закони са свързани с увеличаване на данъци и такси, чрез които да се осигурят по-големи приходи в бюджета.

С приетите промени корпоративният данък в страната се повишава от 10% на 12,5%. Така Кипър се лишава от едно от най-сериозните си конкурентни предимства, тъй като досегашната ставка, една от най-ниските в Европейския съюз, допринасяше за по-добрата бизнес среда и привличането на чуждестранни инвестиции. От увеличаването на данъка се очаква правителството да събере 600 млн. евро.

Двойно се увеличава данъкът върху приходи от лихви по депозитите - от 15% на 30%. По-висок става и данъкът върху транзакциите на кредитните институции - от 0,11% на 0,15%.

През следващата седмица парламентът трябва да приеме много тежки рестриктивни закони за намаляване на доходите. Според проекта от 1-ви юни брутната месечна работна заплата и месечната пенсия на служителите и пенсионерите от публичния сектор се намалява с от 0,8% до 14,5% в зависимост от размера на дохода, а от януари 2014 г. - с още 3%. Друг законопроект затяга условията за получаване на безплатна медицинска помощ.

Очаква се самият меморандум да влезе за одобрение в парламента след 26-и април.