Глобалната икономика е изправена от риска от повтаряне на Голямата депресия заради нестабилността във финансовия сектор, каза ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева, предаде Guardian.
Според изследване на организацията в момента ситуацията във финансовия свят силно напомня "бурните 20-те години" от началото на миналия век, коментира тя по време на презентация в Peterson Institute of International Economics във Вашингтон.
Георгиева обърна внимание и на подоходното неравенство. "Във Великобритания например най-богатите 10% от населението сега контролират колкото по-бедните 50% от него", каза тя. "Ситуацията е сходна и в останалите страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие."
Други проблеми, които Георгиева посочва, включват засилването на търговския протекционизъм. Той допълнително допринася за увеличаването на несигурността на финансовите пазари и за социалната несигурност. "Ако трябва да определя един общ знаменател за предстоящото десетилетие, това би била увеличаващата се несигурност", каза Георгиева.
Тя насочи вниманието към факта, че достъпа на глобалните инвеститори до финансовите пазари на Индия и Китай през 90-те години на миналия век е спомогнал за това милиони души да бъдат изведени от състоянието на бедност.