Според последния доклад на GFK, почти половината населението на Румъния счита, че неговите доходи, са засегнати от икономическата криза.
Четири от 10 румънци са заявили, че доходите им са отрицателно повлияни от сегашната икономическа криза през март.
Според ежемесечното национално изследване на германския Институт за изследване на потреблението - GFK, 21% от населението на Румъния са били засегната от понижението на бонуси, комисионни и други идващи извън заплатата доходи.
Хората в Букурещ са най-слабо засегнати от кризата: само 18% счиатат, че доходите им са били негативно повлияни.
Предприемачите с малки предприятия и хората от свободните професии изглежда са били най-тежко ударени от кризата, като над 50% от хората в тези групи считат, че доходите им намаляват.
9% от 1000 анкетирани румънци, обвиняват кризата за закъснели плащания и посочват, че заплатите им се понижат.
Равнището на безработица в северната ни съседка нарасна от 5% през март до 7% през април.
Над 60% от анкетираните използват фразата "ние едва покриваме текущите разходи с нашите доходи", за да опишат състоянието на техните семейни бюджети.
За сравнение, делът на румънците, посочили тази фраза през март 2008 г. е бил 53% от населението.
В допълнение, 17% от респондентите смятат, че не са били в състояние да спестяват, което с 5% повече спрямо март 2008 година.
Ситуацията в Румъния е съпоставима с положението в Чехия и Босна и Херцеговина. Около 50% от населението в девет страни, изследвани в региона на Централна и Източна Европа, считат че са били засегнати от икономическата криза.
В Унгария 70% считат, че финансовото състояние на семействата им е по-лошо. Най-малко засегнати изглежда има в Австрия, където 30% от запитаните са казали, че кризата се е отразила негативно на доходите им.