Представители на Европейската комисия разкритикуваха системата на защита от копиране, която Apple използва за продажба на музика в Интернет. Засега не става дума за глоби, но редица страни могат да започнат съдебни дела срещу компанията. От своя страна Apple се опитва да прехвърли отговорността на Sony BMG, EMI, Universal и Warner. А може би има и нещо друго.

Европейският комисар по защита правата на потребителите Меглена Кунева видя нарушение на потребителските права в това, че музиката, купена в интернет - магазина iTunes Music Store, може да се слуша единствено на плеърите iPod.

Защо става така е ясно: и iTunes, и плеърите се пускат от компанията Apple. С други думи, под ударите се оказва технологията за цифрово управление на авторските права DRM (Digital Rights Management), която възпрепятства възпроизвеждането на файлове, заредени чрез iTunes по каквито и да е други устройства освен на плеърите iPod.

Българката е казала в интервю пред немското списание FOCUS: „Мислите ли, че е нормално едно CD да може да се върти на всички CD плеъри, а песен от iTunes само по iPod? Аз не. Така че нещо трябва да се промени".

Освен това нашият еврокомисар е подчертала потенциала за по-голямо опазване правата на потребителите на европейския пазар: „Знам статистиките от САЩ. Там потреблението дава 70% от БВП, докато в ЕС това са 58%. Възможно е да има допълнителен потребителски потенциал от над хиляда милиарда евро".

Предпоставка за това ще бъде по-голямото доверие на клиентите в сделките, преминаващи границите. „За тази цел ни трябва общ срок за отказ на покупките чрез (дистанционни) поръчки, цените трябва да станат съпоставими и договорите за покупка трябва да имат в сърцевината си обща форма", твърди Кунева. Вчера в Брюксел тя е представила стратегията си за защита на потребителите в ЕС.

По-специално относно Digital Rights Management и случая Apple, потребители с повече компютърни познания могат да заобикалят ограниченията, като „изпичат" музиката купена по iTunes върху CD в MP3 формат и след това я връщат на компютъра и я прехвърлят на своя MP3 плеър, но това е безсмислено трудоемък и продължителен процес.

От Евросъюза са заявили, че становището на Кунева е лично нейна позиция, а не на европейското правителство. Но тази позиция идва, след като потребителски групи в Дания, Финландия, Франция, Германия, Норвегия, Швеция и Холандия са отправили оплаквания срещу Apple.


Потребителският омбудсман на Норвегия (не е член на ЕС) постанови, че музикалният магазин iTunes нарушава маркетинговия закон в Норвегия и даде на Apple срок до 1ви октомври тази година да направи кодовете си достъпни и за другите технологични компании, или да се изправи пред съда в Норвегия.

„Изказването на г-жа Кунева показва, че сърцето й е на точното място", е казал Джим Мъри, ръководител на Европейската потребителска група.

През миналия месец шефът на „Епъл" Стив Джобс в писмо се обърна към европейските потребителски групи да ориентират недоволството си срещу големите звукозаписни лейбъли вместо към Apple, защото именно звукозаписните компании от голямата четворка: Sony BMG, EMI, Universal и Warner, изискват DRM, за да опазват своите лицензи. Джобс е загатнал, че възможността да се отхвърли изцяло практиката на DRM всъщност доста му допада. Четирите компании сега формират над 70% от продаваните в интернет песни.

Също трябва да се отчете, че в последно време в Европа има нещо като завера срещу транснационалните, по правило американски IT-компании. Най-шумен бе многогодишният спор с Microsoft - компанията на Гейтс трябваше да изплаща ежедневни глоби. Освен това може да се напомнят гръмките дела срещу Yahoo и eBay, обвинявани в разпространяване на забранено в ЕС съдържание.

Засега преобладава мнението, че Еврокомисията няма да се съди с Apple със същото настървение, както навремето с Microsoft. Впрочем Microsoft в Европа са глобявани по антимонополния закон, а в случая Apple става дума за права на потребителите. Ако Apple е обвинена за нарушение на правата на потребителите, тя може да се позове на законодателството за защита правата на собствеността.

Ако Apple отстъпи, всъщност ще спечели: отказът от DRM ще увеличи продажбата на музика в iTunes. Но надали от „ябълката" ще бързат, защото отмяната на кодиращата система ще породи и пиратска вълна. Купената в iTunes музика ще може да се качва на всеки носител.

От пускането си през 2003, чрез iTunes Store са заредени над 2 млрд. песни, 50 млн. епизода на телевизионни предавания и над 1,3 млн. пълнометражни филми. Едно музикално парче в iTunes струва около $1.