България ще се възползва от предимствата на членството в Общността, за да работи активно за един силен и ефективен Европейски съюз, заяви министър-председателят Сергей Станишев по време на срещата си с германския президент Хорст Кьолер. Той е на официално посещение в страната ни по покана на българския си колега Георги Първанов.

България има активен стремеж и полага усилия за установяването на добро сътрудничество на страните от Западните Балкани с ЕС. Поддържането на стабилността на Балканите, заедно с усилията на страната ни за развитие на Черноморския район, са приноса на България към Общността, посочи премиерът Станишев. Той подчерта също, че можем да сме полезни за общия успех на ЕС и с гъвкавостта си и със своята способност за развитие.

Министър-председателят запозна госта си с напредъка на страната ни и подчерта, че ще продължим усилията по отношение на организираната престъпност и борбата с корупцията.

Германия е водещ чуждестранен инвеститор, външнотърговски и туристически партньор на България, но съществува още значителен потенциал, който предстои да бъде развит, заяви още премиерът.

За миналата година размерът на германските инвестиции в страната ни възлиза на 100 млн. евро, което на фона на четирите милиарда чуждестранни инвестиции показва неизползван потенциал на тези връзки.

Премиерът цитира социологически данни, според които 85-90% от германските компании са доволни от бизнесклимата в страната и възнамеряват да разширяват инвестициите си в България. Министър-председателят и неговият гост се обединиха около мнението, че институциите в двете държави трябва да си сътрудничат, за да може това да стане реалност.

Германският президент поздрави България и българското правителство за добрите данни за икономическото и социално-политическо развитие и подчерта, че въпреки проблемните за страната ни области българите и европейците трябва да оценяват цялостния напредък, който страната ни е постигнала. Това е особено важно в днешната реалност, в която ЕС трябва да се справя с конкурентния натиск отвън.

Двустранните отношения между България и Германия са трайно безпроблемни, основани на добро партньорство и дори приятелство, изтъкна германският президент. Неизбежно е непосредствено след присъединяването към ЕС българските граждани да претърпят известно разочарование поради очакваните бързи резултати, каза още той. Според него българското правителство трябва да си поставя конкретни цели, които да постига, и последователно да работи за изпълнението на дългосрочните си планове.

Убеден съм, че през следващите 10 години България може да задържи висок икономически растеж, заяви Хорст Кьолер.

Новите държави-членки на ЕС имат възможността да се профилират и да се утвърдят като страни с голям потенциал за привличане на инвестиции, е мнението на германския президент. Това изисква както целенасоченост, така и самочувствие, смята още той.