Нова и по-"цивилизована" система за привличане на работници от чужбина се разработва в Русия, съобщи социалният министър Антон Котяков пред "Ведомости".
От 2015 г. чуждестранните работници от страните от ОНД могат да се трудят в Руската федерация само с т.нар работен патент. Той е върви със сериозни изисквания към документите на желаещите и е обвързан с месечно плащане на специални такси. Максималната валидност е една година.
"Разбираме, че трябва да изградим цивилизован модел за използване на чуждестранна работна сила. Патентът като инструмент за привличане на мигранти изигра своята роля, но днес тази институция се нуждае от корекция", отбеляза Котяков.
В момента руският пазар на труда е поставен под сериозен натиск от липсата на достатъчно работна ръка - особено в някои сектори. Така безработицата е на рекордно ниското ниво от 2,4%.
Министерството на труда, съвместно с Министерството на вътрешните работи, разработва варианти за бъдещата система за привличане на мигранти.
Новият модел предвижда подготовката на документи, медицинските прегледи и обучението на кандидатите да се извършват в родината им. Важно е работодателят да носи отговорност за служителите, поканени от чужбина, но същевременно да получава гаранции, подчерта министърът.
Източник: GettyImages
Фокусът ще бъде върху квалифицираните кадри, но има нужда и от по-слабо квалифицирани работници.
Проблевматично е обаче, че особено след терористичния акт в "Крокус Сити Хол" (140 жертви и над 500 ранени) и властите, и обществото доста промениха реториката си по отношение на мигрантите.
80% от руснаците смятат, че в техните региони има твърде много мигранти, а само 4% са на мнение, че може да бъдат и повече.