Високата цена на тока за бизнеса отново е главна тема в Народното събрание. В Комисията по ревизията, оглавявана от Мая Манолова, участие взе и директорът на Българската независима енергийна борса. Оказва се, че заради по-високата цена на тока, бизнесът е платил милиони левове повече.

"Бизнесът обяви, че спират работа, че се готвят за протести и че ако не бъдат взети незабавни мерки до края на годината ще има фалити, което означава хиляди безработни", заяви Мая Манолова, цитирана от Bulgaria on air.

Една от причини за повишението на борсовите цени е присъединяването на Българската независима енергийна борса към пазарното обединение на Гърция, без да дочака това с Румъния, което би позволило да се търгува повече електроенергия, а цените да падат. Обединение на енергийните борси с Румъния е идея от няколко години, но се е забавило, заради нужното "локално обединение" между Румъния, Унгария, Чехия и Словакия.

"Това обединение беше забавено изключително много, над 10 месеца. То се случи преди около месец и това отвори "зелена светлина", за да започне проектът на обединение на пазарните сегменти "ден напред" между България и Румъния", коментира Константин Константинов - изпълнителен директор на Българската независима енергийна борса.

Депутатите поставиха и въпроса за ръст на цените и защо държавният ТЕЦ "Марица-изток 2" е работел само с един блок. В случай, че централата е работела на максимална мощност, това би понижило цените и темата предизвика спор.

"Ние не намаляваме количествата, даже напротив, ние ги увеличаваме. Като има 3 блока в ремонт не са 1200 вата производството", обясни Живко Динчев, директор на ТЕЦ "Марица изток 2".

Основните опасения са, че заради увеличението на цените на тока за бизнеса, в следващите месеци това ще се отрази негативно и на потребителите.

В началото на днешното заседание депутатът от "Изправи се БГ! Ние идваме" (ИБГНИ) Мая Манолова коментира на базата на сигнали до оглавяваната от нея временна комисия, че две са основните причини за рязкото поскъпване на електроенергията на българския пазар - "изкуствено създаден дефицит", който се създава от непазарното поведение на ТЕЦ "Марица Изток 2" и Националната електрическа компания (НЕК), а от друга страна - пазарното обединение с Гърция, където цената на електроенергията по различни причини е най-високата в Европа.