Международният валутен фонд запази без изменение прогнозите си за растежа на световната икономика - 3,4% през тази и 3,6% през 2018 година. Това се посочва в януарски доклад на МВФ World Economic Outlook.

"Икономическата активност както в страните с развита икономика, така и в тези с формиращи се пазари и развиващите се страни ще се ускори през 2017 - 2018 г., като прогнозите са световният растеж да бъде съответно 3,4% и 3,6%, като остават без изменение в сравнение с октомврийските прогнози", се казва в доклада.

Темповете на глобалния икономически ръст през 2016 година бяха 3,1 на сто.

Очакванията за растежа на страните с развита икономика са повишени до 1,9% за 2017-а и 2% за 2018 година. В доклада се отбелязва, че тези прогнози съдържат висока степен на неопределеност заради възможните промени в икономическия курс на САЩ при новия президент Доналд Тръмп.

МВФ очаква от САЩ икономически растеж от 2,3% през тази и 2,5% за 2018 г., обусловени от бюджетните и данъчни стимули заявени от Тръмп.

Но главните фактори, които обясняват подобряването на перспективите пред световната икономика са свързани с развиващите се пазари - особено с нормализация на условията в някои големи държави, които сега изпитват макроикономически трудности. Посочват се като пример в това отношение Русия и Бразилия.

В Китай икономическият растеж през 2017-а ще достигне 6,5%, по оценка на МВФ, а през 2018 година - 6%.

Международният валутен фонд подобри прогнозите си за цената на петрола през тази година в последния си доклад. МВФ очаква, че през 2017- средногодишната цена на суровината ще бъде $51,2 за барел, догодина - 53 долара за барел.

Юнските прогнози сочеха средни цени за барел през 2016 г. на ниво $36 з (фактическа $42,7), а за 2017 г. - $42 за барел. Тази оценка се формира от осреднената стойност на еталонните сортове Brent, Dubai и West Texas Intermediate.

МВФ отбелязва позитивното за стабилизирането на цените споразумение на ОПЕК и страните извън картела за съкращаване на добива и свръхпредлагането от началото на годината.