Те бяха представени на официалното откриване на ОП „Техническа помощ", за което предаде пресцентърът на Министерство на финансите.
Основен извод от резултатите от проучването е, че готовността на бенефициентите за СКФ в сравнение с първите две вълни на изследването е много по-висока. Основна трудност пред тях се явява липсата на практическа информация.
Готовност за усвояване на еврофондовете заявяват 79% от НПО, 76% от местните власти и 67% от консултантите.
Повишават се и дяловете на оптимистите по отношение на очаквания ефект от финансирането върху българската икономика. При консултантите това увеличение е от 10 пункта, при местните власти от четири и при НПО от 2. Най-голямо то е в групата на журналистите - 12%.
Всички групи споделят, че имат нужда от обучениевъв връзка със структурните фондове, което съвсем ясно говори, че за успешното им реализиране са нужни както информационни, така и обучителни кампании.
Предпочитанията на темите се разпределят различен начин в различните групи бенефициенти.
"Финансиране на проекти", е предпочитана от НПО и журналистите, като е посочена съответно от 55% от бизнеса и 42% от журналистите. НПО, този път заедно с месните власти, биха желали обучение и по "Провеждане на тръжни процедури"(НПО - 54%, местни власти - 58%). 51% от местните власти предпочитат обучение в областта на управлението на проекти.
Най-предпочитаната оперативна програма е "Развитие на човешките ресурси", посочена от 69% от всички бенефициенти. Следва "Регионално развитие" с 60%, „Административен капацитет" - 47%, „Околна среда" - 40%, "Конкурентноспособност" - 25%, и "Транспорт" - 12%.
Най-предпочитани източници на информация за структурните фондове, посочени от респондентите са: интернет, инфоцентровете, ресорните министерства и семинари и обучения.
charlie
на 12.11.2007 в 17:39:48 #1Хиените и лешоядите взеха да се увъртат вече около европарите. Трябва да се избиват инвестициите от купуването на изборни гласове