"Неприватизирането на тръбите довело до глобата за БЕХ", четем във в. "Стандарт"

"През последните три години водим активна комуникация на експертно и политическо равнище с Европейската комисия по делото БЕХ-газ, като целта ни бе да постигнем споразумение. Обсъждани бяха различни варианти за приключване на делото. Приватизацията на българския газопреносен оператор бе неприемлив вариант за нас. Това е стратегическа инфраструктура, пряко свързана с националната сигурност и своеобразна "червена линия", която не можем да прекрачим." Това каза пред журналисти енергийният министър Теменужка Петкова, която коментира решението на Европейската комисия по делото "БЕХ-газ".

Днес по-рано през деня стана ясно, че ЕК е наложила глоба в размер на 77 млн. евро на "Български енергиен холдинг" ЕАД, "Булгаргаз" ЕАД и "Булгартрансгаз" ЕАД заради твърдения за злоупотреба с монополно положение.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ДАНС целенасочено е търсила корупция в "Младост", без да има сигнал" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Инвеститорът Ваклин се оплакал само от забавена преписка

Прокуратурата и ДАНС са търсили корупционни практики в общината в столичния район "Младост" месеци преди някой да се оплаче, че му е искан подкуп. Това стана ясно по време на делото срещу бившия кмет на района Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова.

С тази новина все повече се изяснява записът от подслушан разговор на Ваклин, прочетен в съдебната зала. В него мъж му казва: "Ти не знам дали знаеш, аз имам оферти от Специализирана прокуратура за петнайсе' хиляди ле'а те да я напра'ат. Мен целта ми не е...", а предприемачът му отговаря: "Ма не, няма смисъл, а, не, то има смисъл да напра'име, ама, ма, ма. Айде да седнем да пием кафе."

Интересните детайли излязоха от разпит на служителя на антикорупционната комисия Деньо Денев. Той е човекът, при когото отишъл да се оплаче строителният предприемач Александър Ваклин през януари.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Марк Жирардели беше обявен за собственик на "Юлен"", четем в "Капитал"

В предишните сезони акциите на концесионера на Банско бяха официално на кипъреца Георгиус, а премиерът сочеше Цеко Минев

ва дни след официалното откриване на ски сезона на Банско, по време на което видни политици от ГЕРБ се обявиха за пореден път за построяването на втори лифт, а Марк Жирардели поиска среща с премиера Бойко Борисов по въпроса, петкратният носител на световната купа по ски алпийски дисциплини се срещна в понеделник с трима министри - на околната среда Нено Димов, на икономиката Емил Караниколов и на туризма Николина Ангелкова. Заедно с Жирардели на срещата присъства и адвокатът на концесионера на ски зоната в Банско Петър Петров, който е и член на борда на директорите на дружеството. За разговора не беше съобщено предварително, а след срещата от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) пуснаха официална информация. От нея се разбра, че Жирардели е вече собственикът на дружеството-концесионер на ски зоната в Банско - "Юлен".

Прочети още от " Капитал"

"По-малко бюрокрация и без големи проекти при отпускането на европари" е заглавиe от в. "24 часа"

Какво чака България и как Еврокомисията оценява свършеното

Предложението за следващия бюджет на ЕС за 2021-2027 г. е направено, преговорите от страна на Съвета на ЕС и на Европейския парламент текат в пълна сила, а страните същевременно се готвят за това какво ще бъде следващото програмиране. В предложението за кохезионната политика (политика на сближаване), както и за другите фондове на ЕС обаче има доста промени. Въпреки че до началото на периода има още 2 години, Брюксел предупреждава страните членки, че запознаването с възможностите и подготовката на проектите трябва да започне още сега.

Закъснения, подобни на тези в началото на текущия бюджетен период 2014-2020 г., биха означавали, че 100 000 финансирани от ЕС проекта няма да могат да започнат навреме; много училища, които се нуждаят от ремонт, ще трябва да чакат; медицинско оборудване ще бъде доставено със закъснение в болници или пък малки предприятия ще трябва да планират инвестициите си в условия на несигурност.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Белезници и глоба при отказана призовка за корупция" извежда на първа страница в. "Монитор"

Въоръжават агентите на КПКОНПИ, пазят шефа на комисията с НСО

Глоба и риск от принудително довеждане с белезници грози всяко лице, което е надлежно призовано от антикорупционната комисия, но не се яви без неуважителни причини. Това предвиждат нови промени в Закона за противодействие на корупцията, които са внесени в понеделник от шефа на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ и от депутата от ДПС Хамид Хамид.

Глобата е от 100 до 2000 лева, а при повторно неявяване скача от 500 до 5000 лева. Предвижда се възможност и за принудително довеждане, ако явяването на проверяваното лице е задължително и според разследващите е необходимо. Това ще става през деня, освен ако не търпи отлагане. Естествено, самото конвоиране ще се извършва от МВР.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

 

"Глобална криза не се задава. Светът обаче затъва в дългово блато" четем в "24 часа"

Понеже българските фирми не са поканени на кредитното пиршество,

може да избегнем капана. Безплатно е само сиренето в капана за мишки."

Древна истина, приписвана на лейди Маргарет Тачър

Трендът на глобалното и на локалните стопанства съвпада. Икономическото развитие на света се забавя. Десетки страни влизат в новата година с нулев и дори отрицателен прираст. Търговците на страх вече вещаят нова рецесия - буквално всеки момент "да гръмне балонът".

Само че им е трудно да обадят какъв точно балон се е надул, за да видим дали и кога ще гърми. През 2001-2002 г. кризата се разрази, като се спука "техническият балон" (tech bubble). Рецесията от 2008-2009 г. обясниха с "балона на недвижимостите" (housing bubble). При днешната заплаха пророците на кризата показват бедна фантазия, нищо по-смислено не им хрумва и я наричат "балон на всичко" (everything bubble). Други предпочитат да плашат с "кредитен балон".

Никакъв кредитен балон няма.

Прочети още от в. "24 часа"

"АВВ продава на Hitachi свое поделение с дейност в България", пише "Капитал"

Сделката за звеното "Енергийни мрежи" най-вероятно включва завода в Севлиево и ще приключи до средата на 2020 г.

ведско-швейцарската група АВВ, която има четири завода в България, ще продаде дивизията си "Енергийни мрежи" на Hitachi. Сделката за мажоритарния дял се очаква да приключи през първата половина на 2020 г., а три години по-късно японският конгломерат ще придобие пълен контрол. Макар че засега от АВВ не дават подробности кои предприятия ще бъдат засегнати от продажбата, поделението е едно от представените в страната и покрива дейността на завода в Севлиево, който произвежда продукти високо напрежение.

Прочети още от " Капитал"

"Властта не може една болница да закрие, ние чакаме реформа", пише в. "Сега"

България няма, няма и да има нормална детска болница. Нуждата от център, който да събира всички специалности в педиатрията - от неонатология до рехабилитация, не е необходимо да се аргументира. Най-малкото в безумната ни здравна система би било успокояващо да има поне една смислена структура, която да спести на деца и родители безнадеждното размотаване из болници, лаборатории и учреждения. Кратката съдба на последната идея да се създаде такова лечебно заведение обаче е показателна за капацитета на властта. И той е нулев.

За нуждата от детска болница се говори от десетилетия, в двора на настоящата Александровска болница стърчи недовършена сграда, а болницата, която се нарича педиатрична, е малка и е събрала само част от специалностите. Неонатологията е в "Майчин дом", детската кардиология и кардиохирургия - в Националната кадриологична болница, ортопедията - в "Пирогов",УНГ в ИСУЛ и т.н.

Прочети още от в. "Сега"

"АМ "Струма" порасна с 24 км" пише в. "Монитор"

B изпълнение на програмата на правителството и на приоритетите, които сме си поставили, АМ "Струма" "порасна" с 24 км, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова при откриването на новоизградения участък. На церемонията присъстваха народни представители, министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков и кметове.

Министър Аврамова връчи разрешението за ползване на участъка на председателя на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Светослав Глосов. Тя отбеляза, че така се дава шанс на всички български граждани, гостите на страната и транзитно преминаващите да пътуват безопасно по него.

Регионалният министър информира, че в отсечката на АМ "Струма" от Кресна до Сандански са изградени 25 големи съоръжения, 3 пътни възела и 4 площадки за отдих със санитарни помещения и ТИР паркинги. В бъдеще на тях ще могат да бъдат изградени заведения за хранене и бензиностанции.

Прочети още от в. "Монитор"

"Императорска гробница става световна атракция", пише в. "Стандарт"

Европа има план за спасяването на чинията на Бузлуджа. Това заяви Пийт Яспърт, вицепрезидент на най-голямата европейска фондация за опазване на културното наследство - "Европа Ностра". Той бе специален гост на церемонията за връчване на годишните награди на кампанията на "Стандарт" "Чудесата на България". През лятото на 2018 г. кампанията получи европейско признание - наградата за "Изключителен принос" на "Европа Ностра", чийто президент е маестро Пласидо Доминго.

"Имаше 160 кандидатури, дадохме 30 награди и една от тях бе за "Стандарт". "Чудесата на България" трябва да станат "Чудеса на Европа", заяви Пийт Яспърт.

Тази година тържественото връчване на наградите се проведе в Пловдив - градът, който след броени дни поема щафетата "Европейска столица на културата".

Прочети още от в. "Стандарт"