Българският енергиен холдинг (БЕХ) няма да бъде преструктуриран или закриван. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по отношение на появилите се в медиите публикации, че държавният мастодонт ще бъде разделен на три компании - енергийна, хидроенергийна и газова. Припомняме, че по-рано днес някои печатни издания според обявиха, че се готви именно такъв ход.

„Докато аз съм министър на икономиката и енергетиката, а препоръчвам и на наследниците ми, БЕХ не само че ще остане цял но неговата роля в българската енергетика ще се засилва", обясни той. Енергийният министър допълни, че дори се похвали, че е получил обаждане от свой европейски колега, който искал да използва опита при създаването на тази мегаструктура и да го приложи в собствената си страна.

Стойнев опроверга и информацията, че Министерството на икономиката и енергетиката ще се раздели и от него ще се отдели ведомство по енергетиката. Това не влиза в плановете на правителството, увери той.

Министърът обяви също така, че мотото на 2014 г. в енергийния сектор ще бъде „диверсификация и стабилизация". От действащите проекти се очаква газовата връзка с Румъния да бъде готова до края на февруари, въпреки че тя трябваше да влезе в експлоатация още в средата на миналата година. Освен това в края на януари тук ще дойде турският енергиен министър, с когото ще бъдат направени първи стъпки по отношение на изграждането на газовия интерконектор с Турция.

През тази година ще и започне реална работа по проекта за изграждане на 7 блок в АЕЦ Козлодуй, както и ще бъде направено нужното за удължаване живота на 5 и 6 блок в ядрената електроцентрала. В същото време са намерени нови близо 300 млн. евро за нарязването на скрап на блоковете в АЕЦ Козлодуй от 1 до 4. „Преди всичко за нас е водещ националния интерес", заяви Стойнев по отношение на „Южен поток". Да, ние сме членове на ЕС, да ние трябва да спазваме правилата на ЕС и ги спазваме, но водещото от тук нататък ще бъде националният интерес, а той показва, че Южен поток е приоритет за нас.

Министър Стойнев не пожела да отговори на въпроса на Money.bg каква част от капацитета на „Южен поток" България е договорила за достъп от трети страни. Съгласно Третият либерализационен пакет свободният капацитет, предоставен на трети страни, трябва да съставлява 50 процента. Това подлага под съмнение подписаните договори и първата заварка на проекта, защото, ако не е договорен свободният капацитет, няма как да бъде сключен и окончателен договор за изграждането на тръбата.