Telenor вече е с най-съвременна мобилна мрежа. Това заяви управителят на компанията за България Стайн-Ерик Балан. Той обясни, че с помощта на китайската компания за мрежово оборудване Huawei са преоборудвани близо 2000 базови станции, така че да отговарят на най-новите изисквания в бранша.
Балан каза, че за период от 1 година компанията е реализирала разходи за покупка, доставка и монтаж на ново оборудване в размер на 160 млн. лв.
Шефът на Telenor заяви още, че мрежата на компанията е готова за новото поколение мобилни услуги - 4G (или LTE), които предлагат много по-високи скорости при ползването на интернет. Единственото, което ни спира да пуснем мрежата е, че още Комисията за регулиране на съобщенията не е обявила свободен честотен ресурс.
Ние очакваме това да стане до края на тази година, като се надяваме тръжните процедури за свободни честоти да бъдат разиграни на открит и честен търг, каза още Балан.
Главният технически директор на компанията у нас Владимир Радойчич заяви, че във всички населени места на компанията мрежата е била подменена „в реално време" без да се налага спирането за дълго на комуникациите. Той сравни това начинание с успешен опит да се направи мозъчна операция на човек, който в момента шофира без от това да пострада сигурността на колата.
Вече във всички градове над 5000 души, по основните пътни артерии в страната и курортите имаме възможност да предложим скорости до 42 мегабита за секунда (5.25 MB/s). В по-малките населени места скоростта може да достигне до 21 мегабита (2.6 MB/s), допълни още той.
Голям проблем преди модернизирането на мрежата беше, че на много малко места можехме да предложим 3G свързаност в сградите, каза от своя страна Спас Велинов, който отговаря за техническото планиране в компанията. Имахме проблеми дори да осигурим бърз интернет и на някои места в София, но това вече е зад нас, каза още Велинов.
По време на събитието, което бе организирано в централата на компанията в столичния Бизнес парк, стана ясно, че мрежата на Telenor e била единствената, която е осигурявала непрекъсната свързаност на хората от пострадалите региони в началото на март, където падна обилен снеговалеж.
Кметовете на Рудозем Румен Венциславов и заместник - кметът на Ардино Изет Шабан, които бяха записани предварително на видео, заявиха, че без тази връзка, която компанията е осигурила ситуацията в двете общини е щяла да бъде още по-тежка.