Италия е дълбоко нагазила във финансовото блато. Тежките й проблеми я карат да си търси нови съюзници. По информация на вестник "Файненшъл таймс" правителството на Берлускони сега гледа с надежда и упование към... Китай.
Известно е, че надеждата крепи човека. Сега виждаме как надеждата може да пръска благотворното си влияние и на борсата. След информациите, че Китай може да издърпа Италия от финансовото блато, в късната борсова търговия спря падежът на акциите, а еврото малко си отдъхна (поне временно). При това въпреки че засега е доста мъглява предполагаемата спасителна акция на Китай.
По информация на два независими един от друг източника - вестниците "Файненшъл таймс" и "Уолстрийт джърнъл", тези дни в Рим представители на италианското правителство са се срещнали с пратеници на китайския държавен Fonds China Investment Corp., който управлява значителна част от китайския валутен резерв, възлизащ на 3.2 трилиона щатски долара. Две седмици по-рано пък италианска делегация е била в Пекин за разговори очевидно по същата тема. Източниците на "Файненшъл таймс" са италиански правителствени представители.
Може ли да се вярва на китайците?
Италия е дълбоко нагазила във финансовото блато. Страната има дългове за 1.9 трилиона евро. Доверието в платежоспособността на страната постоянно спада, докато лихвите, които италианското правителство плаща по обслужването на държавните си книжа, се покачват. С две спешни програми за икономии Рим се опитва да си върне доверието на пазарите. Резултатът от тези мерки засега обаче се изразява само в стачки и растящо недоволство сред населението на страната.
Още през април Китай сигнализира, че може да започне да изкупува дълговете на изпадналите в нокдаун страни от еврозоната, вкл. от Гърция и Португалия. Подробности около тези сделки не са известни, но се заговори, че Китай ще инвестира в спасителната операция милиарди евро. Също и китайски политици потвърдиха този ангажимент на Пекин, който вероятно се обяснява с това, че близо 1/4 от китайските валутни резерви са в евро.
Независимо от всички уверения, китайската помощ може да се окаже по-скоро в умерени граници. Никой засега не знае точно колко пари е инвестирал Пекин за тази цел. Италиански правителствен представител е съобщил на "Файненшъл таймс", че до този момент Китай е изкупил 4 процента от италианските задължения. Това са кръгло 80 млрд. евро.
Втори "Лемън брадърс"?
Според различни източници това е накарало Италия да прогледне с надежда, упование и любов и към други страни. Япония напр. била отговорила сдържано, отклонявайки засега искането. Самата Япония също има огромни задължения, както и САЩ. Евентуално тяхно включване в усилията за спасяване на закъсалите страни като Италия ще зависи най-вече от успеха на усилията, които полага ЕС в тази насока, смятат наблюдателите. В този смисъл бе и посланието на американския президент Барак Обама към европейците - да разширят общата си валута и с обща икономическа политика.
Междувременно дълговата криза в еврозоната драматично се влошава. Без нови помощи Гърция ще има пари само до октомври, след което страната ще фалира. Този сценарий е с непредвидими последствия не само за Гърция. Един държавен фалит на страна от еврозоната крие риск от верижна реакция, на фона на която историята с "Лемън брадърс" може да се окаже само детска игра.
hellwitch
на 14.09.2011 в 15:19:14 #1Като резнат доходите им горе-долу колкото са у нас ще успеят да си върнат кредитите за около 20 години. Да им е честито.