Българската икономика показва ръст от 2,3% през първото тримесечие, което е в противоречие с глобалните тенденции и е по-добър резултат от очаквания. Това се посочва в актуалния икономически бюлетин на ОББ.

Все още и на имотния пазар има повече шансове, отколкото рискове, а цялостно икономиката се оказва по-независима от политическите процеси, отбелязват експертите на банката. Те ревизират прогнозата си за ръста на БВП от 1,5% на 1,8% за 2023 г.

Детайли: "Ръстът през тримесечието се очакваше да бъде около нулата, поради политическата криза, устойчивата инфлация, рецесивни процеси при най-големия търговски партньор - Германия, очаквано повишение на лихвите и т.н.", отбелязва главният икономист на ОББ д-р Емил Калчев.

Под половин процент ръст на БВП за 2023-а прогнозира БНБ

Под половин процент ръст на БВП за 2023-а прогнозира БНБ

Средно за годината очакванията са инфлацията да възлезе на 7.0%

По думите му за по-добрите от очакваното резултати има няколко причини, една от които е забавянето на скока на лихвите. Освен това обаче резултатът за Q1 според него "е свидетелство за относителната самостоятелност на икономиката от политическите процеси, което е положителен елемент".

Калчев посочва, че ръстът се движи от умереното ускоряване на крайното потребление (въпреки ефектите от инфлацията върху покупателната способност), освен това се отбелязва ръст на инвестициите с 1,8% и намаляващи за трето поредно тримесечие запаси - положителен сигнал за забавяне на инфлацията, което се вижда и от данните на НСИ.

УниКредит Булбанк повиши прогнозата си за ръста на БВП на България за 2023 година

УниКредит Булбанк повиши прогнозата си за ръста на БВП на България за 2023 година

Една от причините е по-бавното от очакваното нарастване на цената на кредитите

Очакването е средногодишната инфлация за 2023 г. да е 9,5% (при 13% през 2022 г.) и да спадне до 5% през 2024 г.

Още нещо: В анализа на Калчев влиза и ситуацията на имотния пазар. Според него "икономическите актьори виждат все още по-скоро шансове, отколкото рискове".

Пазарът на имоти в София изпадна в рецесия

Пазарът на имоти в София изпадна в рецесия

Сделките през годината на практика са само надолу

Причината - в нашата страна ръстът на цените е бил по-умерен от "Унгария, Чехия, Германия и Словакия, където буквално те излетяха в небесата".