Новата стратегия от страна на Турция за привличане на много повече от сегашните преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), която беше разкрита наскоро от президентската институция, има за цел подобряване на интеграцията на страната в глобалните вериги за доставки и укрепване на нейните цифрово ориентирани стратегии. Това става ясно от нов доклад, цитиран от Daily Sabah.
"Стратегията за преки чуждестранни инвестиции на Турция 2024-2028 година" беше публикувана в края на юли и очертава общата рамка на политиката на страната за ПЧИ и водещите практики в тази област.
Основната цел на стратегията е да увеличи дела на страната до 1,5% в световен мащаб чрез квалифицирани проекти до 2028 г. и да увеличи регионалния дял в притока на ПЧИ до 12%, според Държавния вестник на Турцияи Инвестиционната служба.
Според информация, събрана от Anadolu Agency (AA), нивото на съответствие с международните търговски политики в областта на зелената и цифровата трансформация ще бъде увеличено, за да се засили интеграцията на страната в глобалните вериги за стойност в рамките на глобалната верига за доставки. В този контекст ще се извърши законодателна работа за подобряване на конкурентната среда на цифровите пазари.
Измеренията на регулациите на цифровата икономика на ЕС, засягащи турската търговия, и стъпките, които трябва да бъдат предприети, също трябва да бъдат идентифицирани.
Като се има предвид икономическото развитие на националната и световната търговия, ще бъдат положени усилия за актуализиране на двустранни и многостранни споразумения (митнически съюз, споразумения за свободна търговия, споразумения за предотвратяване на двойното данъчно облагане и др.), по които Турция е страна. Ще бъдат прилагани и нови споразумения.
Източник: iStock
В същото време преференциалната търговска мрежа на Турция ще бъде укрепена, ще бъдат договорени нови споразумения за свободна търговия (ССТ) и ще бъдат положени усилия за разширяване на обхвата на съществуващите споразумения за свободна търговия. По подобен начин се очаква да бъдат проведени преговори за актуализиране на митническия съюз и се очаква подготовката за националните преговори да бъде завършена чрез вземане на мненията на публичния, частния сектор, неправителствените организации и академичните среди.
За укрепване на позицията на Турция в глобалните вериги, логистичните възможности и инфраструктурата във всички видове транспорт също се развиват, като се взема предвид чувствителността към околната среда и зелената трансформация. В пристанищните операции ще се насърчава използването на машини и оборудване с ниски/неемисионни емисии, за да се повиши енергийната ефективност и да се минимизира въздействието върху околната среда, като се подкрепят зелените пристанищни практики.
Освен това стратегията предвижда инвестиции в инфраструктура и технологии за използване на електрически или други превозни средства с алтернативно гориво във всички видове транспорт, заедно със съответствие и законодателни разпоредби за ново поколение, устойчиви, интегрирани услуги за мобилност, които също се очаква да бъдат завършени. Усилията за повишаване на ефективността и разнообразието на транспортните коридори, в които се намира страната, ще продължат да гарантират устойчивостта на глобалната верига на доставки.
В района на Източното Средиземноморие ще бъде изградено основно пристанище, което да служи като изходна врата за страните от Близкия изток и Централна Азия, като се фокусира върху транзитните товари, допринасяйки за развитието на региона и увеличавайки износа, според доклада на АА. Докладът също така цитира целта за създаване на нови индустриални зони и логистични линии, като се вземат предвид рисковете от бедствия и съществуващата железопътна инфраструктура, предназначена да се използва по-ефективно, укрепвайки връзките с индустриалните зони и пристанищата.
Сътрудничество и интеграция
Чрез развиване на сътрудничество между съществуващи международни инвеститори в Турция и местни компании доставчици, интеграцията на местните компании в глобалните вериги за стойност ще се увеличи. Малките и средни предприятия (МСП) също ще бъдат насърчавани да се групират около големи компании, за да укрепят местната верига за доставки.
Ще бъде осигурено улесняване на интегрирането на МСП във веригите за доставки на големи промишлени производители и големи предприятия и необходимото качество, ефективност, увеличаване на капацитета и дейности за разработване на продукти (НИРД) ще бъдат подкрепени в рамките на процесите за развитие на доставчиците.
Информационните и комуникационни технологии ще бъдат използвани в максимална степен за повишаване на ефективността и производителността на митническите процедури, а митническите услуги ще бъдат съобразени със зелената и цифрова трансформация. Иновативни технологии като блокчейн и оптично разпознаване на знаци (OCR) също трябва да бъдат използвани във външнотърговски транзакции за разпространение на безхартиени митнически приложения.
Проучванията за използването на блокчейн технологията при експортни транзакции ще бъдат разработени, за да включат компютъризираната система за митнически дейности (BILGE).
Ще бъдат положени и усилия за увеличаване на дела на квалифицирани услуги като научноизследователска и развойна дейност, разработване на продукти, дизайн, управление на веригата за доставки, дистрибуция и ремонт по поддръжката, за да се увеличи добавената стойност в производствения сектор.