Вчера, сряда, Камарата на представителите в САЩ прие законопроект, който за пръв път трябва да подложи тютюневата индустрия на регулация от федералните служби по здравеопазването, натоварени с насърчаване на общественото благоденствие - пише Businessweek.

„Семейната превенция на тютюнопушенето" - както е известна законодателната инициатива - е знакова за американското правораздаване. Ако бъде приета - тъй като не е ясно дали тя ще мине през Сената, макар долната камара на американския парламент да гласува с 326 срещу 102 гласа в подкрепа на контрола на тютюнопушенето.

А и администрацията на сегашния президент Джордж Буш от Републиканската партия побърза да заплаши с вето.

Двамата кандидати за президент - Барак Обама от демократите и Джон МакКейн от републиканците - подкрепят контрола над тютюневата индустрия. 96 републиканеца в Камарата на представителите са гласували в полза на законопроекта, въпреки съпротивата на съпартиеца си - президент.

В законопроекта се предвижда затягане на забраните за рекламиране на тютюневи изделия и се налагат нови по-високи глоби за продажба на тютюневи изделия на малолетни.

Но най-важното е, че се предвиждат специални правомощия за Администрацията по храните и тютюна да регулира пътя на тютюна - от производството на цигари до новите продукти за пушачи. 

Агенцията няма да забрани тютюна или никотина - но може да изисква намаляване или елиминиране на вещества в цигарения дим, причиняващи рак - според законопроекта.

Предвижда се забрана на ароматизираните цигари и пури, както и на ментоловите тютюневи продукти. Една четвърт от продаваните цигари в САЩ са ментолови и забраната на този ароматизатор изглежда е сред най-критикуваните мерки. 

Противниците на инициативата срещу тютюна изтъкват, че Агенцията за публично здраве е претрупана с въпроси свързани със сигурността на храните и лекарствата и няма да може да отговори на новите си задължения по друг начин, освен със засилена бюрокрация. Освен това публична агенция да регулира тютюна било „грешен сигнал".

Приетият от Камарата на представителите законопроект представлява компромис между групите за контрол на тютюна и най-голямата национална тютюнева компания Philip Morris USA. Производителите на Marlboro се разграничиха от повечето от колегите си в индустрията и подкрепиха новите регулации. Например другите големи, R.J. Reynolds, производителите на марката Camel, остават яростни противници.

Поддръжниците на законопроекта за ограничаване на тютюна изтъкват: във всяка сфера като храни, лекарства, козметика, портокалови сокове и т.н. има регулации. Само тютюневата индустрия остава нерегулирана - въпреки че тютюнът причинява смърт като нищо друго (статистиката сочи, че в САЩ годишно 440 хил. души загиват от болести свързани с употребата на тютюн, 10 пъти повече от жертвите на пътния трафик).

Позицията на Philip Morris гласи, че посредством новия закон може да се създаде нов пазар на сертифицирани от федералното правителство, свързани с намален риск за здравето тютюневи продукти.

В законопроекта се предвижда научна оценка на претенциите на производителите за по-нискорискови тютюневи продукти. Летвата ще е висока: новите продукти, които ще могат да се окичат с етикета „намален риск" трябва не само значително да намалят вредата от тютюнопушенето, но и „да облагодетелстват здравето" на цялото население. Може да се окаже, че цигари с нисък риск, които биха изкушили непушача „да запали една", да не отговарят на изискванията.

Говорителят на Philip Morris посочва: „Нашата компания се фокусира силно върху изследователска дейност, свързана с намаляване на риска". Компанията е инвестирала солидно в нов изследователски център за създаване на по-малко вредни тютюневи продукти.

Анализаторите на Уолстрийт считат, че новите регулации няма да имат непосредствен ефект върху пазара - освен да циментират позицията на Philip Morris като пазарен лидер.

Други изтъкват, че новият закон по-скоро ще защити децата, отколкото възрастните. Но конгресмени - републиканци възразяват, че употребата на тютюн е свързана с порив към независимост и отхвърляне на разпорежданията на властите, което е страст на повечето тийнейджъри. Така че новите закони само ще подсилят опасната зависимост.

Накрая, отново представител на републиканците (пушач) пледира: „Не беше ли достатъчно?! От колко повече държава имаме нужда?" Става дума за това, че според него ограниченията за реклама ще попречат на конкуренцията и на свободния пазар.