Много се говори за неизбежна, пълна рецесия, предизвикана от намаляването на рекордните стимули от Федералния резерв и в резултат на това рязка корекция на цените на акциите и облигациите.

Въпреки че изчистването на спекулативната пяна от пазарите може да е потресаващо, има малко доказателства в основите на инвестициите и потреблението на възстановяването на бизнес цикъла, които да подкрепят лошите перспективи. Всъщност повечето икономисти, от които чувате подобни предупреждения, четат и тълкуват погрешно информацията за това как сме стигнали до тук.

По-долу ще покажем, че огромното нарастване на безработицата и дълбокото свиване на икономиката преди две години бяха малко повече от миг - нищо като бурната криза от 2008-2009 г. И че скокът на инфлацията скоро ще избледнее, тъй като ресурсите се преразпределят към по-критична инфраструктура и продуктивно използване, а цените в икономиката намират равновесие, което е било норма от десетилетия.

Началото на пандемията

Когато настъпи пандемичният шок от Covid-19 през февруари 2020 г., нямаше структурни дисбаланси в икономиката. Нямаше доказателства за поемане на прекомерен риск от страна на добре капитализирана банкова система, от фирми или физически лица.

Но пандемията наложи широко разпространено спиране на икономиката през март и април, а нивото на безработицата скочи от 3,5% през февруари 2020 г. до 14,7% през април.

Имаше яростни изявления за Голяма световна пандемична рецесия. Много реномирани анализатори изпаднаха в мозъчна смърт и се хвърлиха на борда на съдния ден. Но втората по големина икономика, Китай, не преживя рецесия, а се възстанови рязко след кратко спиране, за да отчете годишен ръст от 6,5% в края на 2020 г.

Погрешно разбиране на ситуацията с безработицата

Но още по-удивително от лошо информираната и преждевременна прогноза за Китай беше грубото погрешно разбиране на заетостта в САЩ.

Проследяването на състоянието на пазарите на труда по време на пандемията се оказа трудна задача. Но ако погледнем голямата картина, според Бюрото по трудова статистика, 99,4% от увеличението на безработицата от февруари до април 2020 г. - общо 17,3 милиона - се дължи на временни съкращения, повечето от които законово задължени ограничения и закривания.

Освен това 85% от временните съкращения бяха отменени до октомври 2020 г., а увеличението на постоянните съкращения от февруари 2020 г. до ноември 2020 г. беше само 2,7 милиона, или 1,7% от работната сила.

Сравнете тази реалност с рецесията от 2008-2009 г., когато увеличението на безработицата от март 2007 г. до октомври 2009 г. беше 8,6 милиона, с по-малко от 1 милион поради временни съкращения.

В обобщение, базовият процент на безработица се е повишил само с 1,5 процентни пункта, до близо 5%, по време на първоначалната вълна на пандемията.

Прилагайки закона на Окун - който показва връзката между безработицата и брутния вътрешен продукт - "ендогенният" спад на основния реален БВП е само 3 процентни пункта. Останалите 7 процентни пункта от 10,1 процентни пункта в началото на 2020 г. се дължат на временни, законово задължени спирания и свързаните с тях временни съкращения.

Националното бюро за икономически изследвания (NBER), изследователската организация, която датира рецесиите, побърза да дръпне спусъка, като обяви на 8 юни 2020 г., че рецесията е започнала през март. Година по-късно, на 19 юли 2021 г., NBER заяви, че рецесията е приключила през април 2020 г., най-кратката двумесечна "рецесия" в историята на страната.

Мощното и безпрецедентно възстановяване на заетостта и производството от май 2020 г., бързото оттегляне на временни съкращения, дори в лицето на последвалите пандемични вълни, сега води до въпроса: Имаше ли "добросъвестна" рецесия през 2020 г.?

Колко близо е следващата рецесия?

Колко близо е следващата рецесия?

Goldman Sachs изчислява рискът от рецесия догодина на 15%

Фискално-паричният контраудар

Внушителното погрешно тълкуване на пазара на труда, съчетано с отрицателни ефекти, доведоха до масивните фискално-монетарни стимули, които бяха отприщени от март до май 2020 г. Обхватът и мащабът на стимулите надхвърлиха тези на дълбоката и продължителна 18-месечна рецесия от януари 2008 г. до юни 2009 г.

Федералният дефицит нарасна от 4,6% от БВП през 2019 г. на 15% от БВП през 2020 г. Тази нарастваща разлика от 11,4 процентни пункта е най-големият фискален стимул в историята след Втората световна война и надхвърли с голяма разлика 8,7 процентни пункта през 2008 г. рецесия от 2009 г.

Активите на Фед се удвоиха за кратък период от две години: от 4,2 трилиона долара в края на февруари 2020 г. до 9 трилиона долара през третата седмица на март 2022 г.

Патологичната негативност относно перспективите за 2021 г. се засили през цялата верига на доставки, тъй като производителите намалиха прогнозите за търсенето на продукти и планираните нива на производство бяха намалени.

Тази невероятна реакция от страна на предлагането беше изострена от други смущения, включително тарифи от предишната администрация, криза в морската корабна индустрия поради небрежно и злоупотребяващо отношение към екипажите на кораби по време на Covid-19 и възобновяването на регулаторните ограничения и препятствия в енергийния сектор при сегашната администрация. Това включва внезапното прекратяване на критичния за Северна Америка енергиен газопровод Keystone.

Спекулативни инвестиции

Действието на Фед за срив на лихвените проценти и инжектиране на ликвидност не предизвика прекомерно нарастване на дълговете на домакинствата или бизнеса. Но ликвидността намери пътя на най-малкото съпротивление и избухна в спекулативните "салони" за игри на SPAC, надценени IPO, криптовалути, предложения за "монети", акции на мемове, парични потоци "плащане за поток" и незаменими токени (NFT). Това е позната мелодия: Фед, Министерството на финансите и Комисията за ценни книжа и борси (SEC) не са в състояние да се справят с придобили бърза популярност активи.

Сега сме свидетели на последствията от тези спекулативни ексцесии. IPO на Renaissance IPO е надолу с 60% от пика, а Nasdaq Composite Index от предимно растежни и технологични акции, е в брутален мечи пазар.

Колко нарасна дългът на САЩ и Китай от началото на годината

Колко нарасна дългът на САЩ и Китай от началото на годината

Глобалните задължения на държавите стигнаха рекордните над $305 трилиона

"Прекомерното търсене на заетост" е мит

Възстановяването на работните места от май 2020 г. е зашеметяващо, но наративът за "прекомерното търсене на заетост", който сега се разпространява от Фед като потенциален източник на инфлация, е значително преувеличен.

Фед внезапно превключи основния си фокус от широката мярка за безработица U-6 към тясната мярка U-3. Разликата между двете мерки е намаляла рязко от пика през март 2020 г. от 8,2 процентни пункта до 3,4 процентни пункта през април 2022 г.

Но мярката за безработица U-6 от 7% калибрира сегашното отслабване на пазарите на труда на 11,5 милиона в сравнение с 5,9 милиона с мярката U-3. По този начин има приблизително съвпадение едно към едно на мярката за безработица U-6 през април 2022 г. с работни места през март 2022 г. от 11,5 милиона.

Въпреки това, ние също така знаем, че много работни места са публикувани, но никога не са запълнени, тъй като работодателите от години се стремят да наемат квалифицирани кадри "Том Брейди" за не повече от 80 000 долара годишна заплата.

След това има мултивселената от HR филтри, които трябва да бъдат надиграни от кандидатите, за да надскочат HR ботовете. Има свободни работни места, които никога не се запълват. Докато заетостта в неселскостопански сектори се възстанови до 1,2 милиона от предишния пик през февруари 2020 г., тази разлика "в сравнение с предишния пик" не е правилната мярка за отслабване на пазара на труда.

"Потенциалната" разлика на пазарите на труда ще зависи от основния темп на растеж на заетостта. Заетостта се е увеличила с усложнен годишен темп от около 1,6% през 10-годишния период от края на предишния бизнес цикъл през февруари 2010 г. до предишния пик през февруари 2020 г.

Ние оценяваме диапазон за потенциален растеж на заетостта на заетостта на заплатите от 1% до 1,5%, което зависи както от основния растеж на населението, така и от промените в процента на участие. Приемайки консервативно по-ниската оценка за потенциален растеж от 1%, този темп на растеж предполага потенциална разлика от близо 5,9 милиона работници през февруари 2022 г., или около половината от U-6 мярката за безработица.

Икономиката трябва да добавя приблизително 126 000 работни места на месец, за да поддържа тенденция на ръст на заетостта от 1%. За да намали потенциалната разлика от близо 5,9 милиона работници от февруари 2022 г. до февруари 2024 г., икономиката трябва да добави допълнителни 200 000 до 250 000 работни места на месец.

Високата инфлация в глобален мащаб започна да унищожава търсенето

Високата инфлация в глобален мащаб започна да унищожава търсенето

Глобалните цени на храните достигнаха рекордни нива миналия месец според ООН

Наистина ли Фед е "зад кривата"?

Ирония на съдбата е, че същите хора прогнозирали рецесия през 2020 г. сега критикуват Фед, че е "зад кривата". Но има ли някакви конкретни доказателства за това?

Комисията за определяне на лихвените проценти на Фед прие количествена цел за инфлация от 2% през януари 2012 г. Тази цел беше променена като "среден процент на инфлация" от 2% през януари 2021 г. През 10-годишния период от началото на 2012 г. до 2022 г., комбинираният процент на промяна на дефлатора на личните потребителски разходи (PCE дефлатор) беше 1,9%, под дългосрочната цел на Фед от 2%.

Ако инфлацията през следващата година "консервативно" достигне близо 4%, общият процент на промяна на PCE от 2012 до 2023 г. все още ще бъде само 2,1%.

Реалните заплати нараснаха само с 0,55% годишно през 2020 и 2021 г., в сравнение с ръста на производителността на час от 2,6% през 2020 г. и 2% през 2021 г. Ако Фед беше зад кривата или имаше "излишно търсене" в пазарите на труда, реалните заплати ще се разрастват ли с темп, по-висок от производителността?

Относителни цени спрямо инфлация

Все още нямаме достатъчно доказателства, за да определим дали ускоряването на цените, започнало през първото тримесечие на 2021 г., е инфлационен процес, спрямо относителна корекция на цените и заплатите.

Средните седмични доходи за всички частни работници нараснаха от $972 през четвъртото тримесечие на 2019 г. до $1087 две години по-късно, което е увеличение от 11,8%. Въпреки това има значителна промяна в относителните заплати.

Средните седмични доходи на работниците в отдих и хотелиерство са скочили с 16,6% през този период. Доходите от работа в образованието и здравеопазването, за разлика от тях, са се повишили само малко повече от средното.

Като се има предвид количественото увеличение на риска от работа в тези индустрии, не трябва ли да има значително увеличение на заплащането, съобразено с риска?

Относителните цени на енергията и цените на суровините се повишиха през 2021 г. поради силното възстановяване на търсенето. Скокът в търсенето се сблъска главоломно със свиването на производствения капацитет от пандемичния шок от 2020 г.

Цените на енергията и суровините се покачиха още повече през 2022 г. поради войната в Украйна. В пазарната икономика относителните цени и заплати трябва да се коригират, за да позволят ресурсите да се преместват от една индустрия в друга. Този процес отнема време. Няма магически федерални "плащания за въздействие върху преразпределението на ресурсите".

Проблемът е, че заплатите и цените в други сектори имат номинална твърдост надолу. Нетният резултат е, че ще наблюдаваме общи цени и покачване на заплатите за определен период от време, въпреки че основният двигател е относителната корекция на заплатите и цените.

Главата на кривата на доходност е фалшива

Спредът в 10-годишните и 2-годишните съкровищни облигации стана за кратко отрицателен за два дни през април 2022 г., преди да се коригира и да се върне към нормален положителен спред.

Ето как да защитите от инфлация пенсионните си спестявания

Ето как да защитите от инфлация пенсионните си спестявания

Цените изпреварват растежа на заплатите и пенсиите дори в много развитите икономики

Тази кратка инверсия обаче беше приветствана като неоспоримо доказателство, че рецесията е сигурна. Но имаше подобна инверсия през август 2019 г. Къде бяха рецесионерите по това време?

Докато спредът 10-2 може да е имал някакво предсказуемо "информационно съдържание" от 1976 до 2007 г., появата на мащабни покупки на активи на съкровищни ​​облигации и обезпечени с ипотека ценни книжа през октомври 2008 г. и последващо масивно натрупване на тренд на активи на Фед до март 2022 г. до връх от 9 трилиона долара, или 36,9% от БВП, на практика анулира това информационно съдържание, според скорошни емпирични проучвания на Федералния резерв на Ню Йорк.

С други думи, имаше структурен пробив в информационното съдържание на индикатора на кривата на доходност 10-2, започвайки с едромащабните покупки на активи през октомври 2008 г. Актуализираните проучвания показват, че това е "близкосрочната крива на доходността", сегашните 3 -месечна доходност на съкровищницата в сравнение с предполагаемата 3-месечна доходност, две години в бъдещето, която има съответното информационно съдържание.

Приемайки 3-месечния до 12-месечен спред като прокси за кривата на краткосрочната доходност, този спред се е увеличил - от 26 базисни пункта през декември 2021 г. до 1,51% през първите три седмици на май, отразявайки значителното преценяване на федералните очакванията на средствата за втората половина на 2022 г. и през 2023 г.

Кривата на доходност в краткосрочен план генерира положителен сигнал, тъй като бизнес цикълът има достатъчно положителни фундаменти, за да абсорбира очакваното нормализиране на лихвения процент по федералните фондове.

Фед врязва монетарната игла

Предизвикателството на Фед е да изтласка спекулативните ексцесии, които се разляха от паричните стимули след пандемията, без да нарушава относителните корекции на цените или производствения растеж в икономиката. Това е трудна задача.

Пускането на някои спекулативни балони е необходим елемент от този процес. Ресурсите трябва да бъдат преразпределени от "хазартни салони" и компании, които поглъщат пари и борси във веригата за доставки и енергийната инфраструктура. Това ще включва известно изравняване на траекторията на растеж, подобно на това, което видяхме през 2001 г. Възможно е дори да има незначително свиване на производството.

Въпреки това, вероятността от тежка рецесия по линия на 2008-2009 г. е изключително ниска. Основната разлика между двата резултата - "меко кацане" срещу дълбока и устойчива рецесия - е ролята на ливъриджа на банковата система по отношение на разпалването на спекулативни балони.

Банковият сектор на САЩ не финансира спекулациите след пандемията. Федералният резерв проведе три кръга на изчерпателен стрес тест на банковата система през 2020 г. и ограничи разпределението на банковия капитал. Нетният резултат е, че банките се появиха в края на 2020 г. с по-високи нива на капитализация в сравнение с година по-рано. Това беше брилянтна работа в окопите на Фед.

Ударът върху нетната стойност на домакинствата през 2022 г. ще бъде сравнително добре овладян и вероятността за имплозия на богатството, предизвикана от ливъридж, подобна на

домино, е ниска. Добрата новина е, че това, което наричам "оръжия за масово унищожение-въоръжена рецесия марсианци" е измислено. Има по-важни битки за разпределение на ресурсите от страна на предлагането, които трябва да се водят и печелят.

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари