Ден преди да смени Съвета на директорите на „Бояна филм", министърът на културата е изгубил това свое правомощие и фирменото отделение на съда не би трябвало да вписва новия съвет на директорите.
Това заяви Евгений Михайлов, който се аргументира с това, че на 8 ноември „Бояна филм" от еднолично акционерно дружество се превръща в акционерно дружество, тъй като тогава в киностудията се явили миноритарни собственици с джиросаните още на 23 октомври акции от министъра на културата и били вписани в книгата на акционерите.

От този момент държавата вече не е едноличен собственик на „Бояна филм", а съакционер, подчерта Михайлов.

Затова смяна на Съвета на директорите би могла да стане чрез решение на общо събрание на акционерите по реда на търговския закон.

Михайлов обасни, че на свиканото заседание на съвета на директорите по нареждане на министъра на културата се оказало, че въпреки желанието на членовете на борда на директорите да подадат оставки, няма пред кого да ги подадат и няма кой да назначи незабавно ново управление.

От разказа на Михайлова става ясно, че настъпилата „каша" е в резултат на редица застъпили се във времето събития.
Има голяма вероятност министърът да не е знаел, че вече няма право да уволнява съвета на директорите.

Фактите - вписването на миноритарните собственици заедно с копие от акционерната книга е внесено по надлежния ред във фирменото отделение на СГС и беше приложено към фирменото дело на Бояна филм на 9 ноември в 11.30 часа.
За това са уведомени и агенцията за приватизацията, и министерството на културата с докладни записки от Евгени Михайлов от 9 ноември.

В 16.00 часа е било заседанието на съвета на директорите, а към 17.10 часа в „Бояна филм" била донесена нова преписка от министъра на културата, писмо и протокол, че сменя съвета на директорите.

Според Михайлов налага се предишният борд да остане още поне месец, макар че както сподели той, ситуацията е тягостна.
През този едни месец обаче, ако ние си тръгнем от Бояна, ще настане празен вакуум и хаос, каза Евгени Михайлов.
Според него ще бъде голям резил ако българските институии в лицето на агенцията за приватизация джиросат акциите на „Ню Имидж".

Михайлов съобщи, че днес са подали в Софийския районен съд и във фирменото отделение на софийски градски съд молби да бъдат спазени българските закони и да бъдат отменени всички решения противоречащи на търговския закон, тъй като се опасява, че фирменото отделение може под натиск да регистрира другия съвет на директорите, което според него е в грубо противоречие със търговския закон.

Михайлов каза, че Министерството на културата своевременно било информирано за настъпилата промяна с вписването на минориртарните акционери в акционерната книга на дружеството и според него министърът е бил подведен, за да предприеме назначаването на нов борд.