Повечето пари за земеделие не отиват в типични селскостопански предприятия, пише австрийският вестник „Ди пресе". Безвъзмездната помощ от Брюксел през 2006 и 2007 година се движи между 33 цента и 6,8 милиона евро.
Българският селскостопански производител тепърва „прохожда" при разработването на проекти и изпълнението им с цел за получи безвъзмездно финансиране от Европейския съюз.
В Австрия съществуват две възможности. Проектите да са изцяло финансирани от Европейската комисия или отчасти. Получава се една объркана картина. Докато получават високи суми, селскостопанските производители в голямата си част са добре осигурени, но не напълно.
„Големите победители" в надпреварата за европейските средства не са типични селскостопански производители, а индустриални предприятия и държавни ведомства. Първият типичен селскостопански производител е на 13 място в класацията на фирмите, получи най-големи субсидии в Австрия.
В долния край на скалата на помощите е австрийска козарка, която е получила от Брюксел парадоксалните 33 цента субсидия.
В България занапред основният източник за европейско финансиране на земеделските производители ще бъде Програмата за развитие на селските райони, наследник и продължение на програма САПАРД.
Предвидените за усвояване средства, за целия период 2007-2013 г., възлизат на 3 млрд. и 242 млн. евро, от които 2 млрд. и 609 млн. евро от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 633 млн. евро средства от държавния бюджет.
Програмата субсидира инвестиции в земеделието, преработвателната промишленост, горската индустрия като покупка на селскостопанска земеделска техника, съвременно производствено оборудване, технологични линии, машини, строеж на складови помещения, пречиствателни станции, създаване на животновъдни ферми, овощни градини, оранжерии, лозя и др.
В селските общини ще се подкрепят проекти за подобряване на инфраструктурата, за ремонт на пътища, улични настилки, ВиК системи, за стартиране на малък бизнес, за селски туризъм и други алтернативни дейности.
Общият размер на финансовата помощ е не повече от левовата равностойност на 25 000 евро.
Първото плащане в размер на левовата равностойност на 12 500 евро се извършва след одобрение на заявлението за подпомагане. Вторият трансфер на средства - след проверка на изпълнението на бизнесплана на фермера. Кандидатите по програмата трябва да са физически лица или еднолични търговци, които не по-рано от 14 месеца от датата на кандидатстване са регистрирани за първи път като земеделски производители и да са на възраст между 18 и 40 години.
Не по-рано от 14 месеца преди датата на кандидатстването фермерите трябва да започнали да отглеждат животни в собствен или нает обект и/или да стопанисват земя с цел производството на земеделска и животинска продукция.
Не по-рано от година и два месеца от датата на кандидатстване е необходимо те да са подавали заявление за единно плащане на площ.
Задължително е и не по-рано от 14 месеца от датата на кандидатстване да са започнали да се осигуряват като земеделски производители.
Многократно производители изразиха мнение, че нямат достъпна информация за Програмата за селските райони, а в някои случаи договореностите в нея са неизгодни за тях.