Цените на петрола от еталонните световни марки в четвъртък продължават да се понижават заради опасенията от рецесия в САЩ в средносрочна перспектива и свързания с това спад в търсенето на суровината.
Октомврийските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures днес сутринта поевтиняват с $0,19 - до $59,29 за барел. В хода на търговията в сряда тяхната цена падна с $1,82 (2,97%) ив срая н асесията бе $59,48 за барел.
Цената на американския WTI за септември на нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време спада с $0,26 - до $54,97 за барел. Вчера тези контракти поевтиняха с $1,87 (3,27%), до $55,23 за барел.
Доходността на двугодишните американски облигации се покачи над тази на еталонните 10-гоишни US Treasuries за първи път от 2007 година. Тази ситуация, известна като инверсия на кривата на доходността, се смята за сигнал за предстояща рецесия - така поне се случва при последните пет икономически кризи в САЩ.
Допълнителен негативен фактор за петролния пазар станаха статистическите данни от Китай и Германия. Ръстът на промишленото производство на втората най-голяма икономика в света е на минимално от 17 години ниво, а БВП на най-голямата европейска икономика се е съкратил с 0,1% на тримесечна база.
Според данните на енергийното министерство, запасите от суровината в САЩ през миналата седмица са се увеличили с 1,58 млн. барела. Това бе неочаквано за пазара, тъй като се очакваше тяхното съкращаване с 2,5 млн. барела на фона на повишеното лятно търсене на горива. В същото време стоковите запасите от бензин са се съкратили с 1,41 млн. барела при прогнози за ръст от 1,15 млн. барела.