Цените на петрола продължават да растат и днес. Но като цяло пазарът се намира под влиянието разнопосочни фактори – от противоречивите прогнози за изхода на референдума във Великобритания, до очакваното възстановяване на добива в Нигерия и Канада.

Стойността на августовските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures сутринта нарасна с 0,6% - до $50,91 за барел.

Цената на августовските контракти за американския еталон WTI на електронните търгове на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време се увеличи до $50,17 за барел.

Преди публикуването на официалните данни за запасите от суровината в САЩ, анализаторите очакват тяхното съкращаване. Но те напомнят, че обемат на резервите е на рекордни исторически равнища, както и че броят на действащите сондажи отново се увеличава.

Според прогнозата на The Wall Street Journal, през миналата седмица запасите са спаднали с 1,6 млн. барела. Данните на Американския институт по петрола, публикувани вчера, сочат силно съкращаване на резервите от суровината  в САЩ с 5,2 млн. барела.

Последните анкети показват различна вероятност за изхода на гласуването за излизане на Великобритания от ЕС. Проведеното в понеделник проучване на YouGov показва, че привържениците на Брекзит водят с  44%  срещу  42% желаещи запазването на статуквото. Според друга анкета, направена от ORB International, за оставане в ЕС ще гласуват повечето британци – 49 на сто.

Излизането на Британия от ЕС може да намали като цяло риск апетита на инвеститорите, което ще се отрази негативно върху цените на суровините.

От Нигерия идват непотвърдени засега съобщения за постигнато примирие с бунтовниците, които в последно врече атакуваха петролната инфраструктура на страната. В Канада добивът на петрол  постепенно се възстановява след големите горски пожари.